Jüpiter nam-ı diğer Zeus; her yıl bir burca girerek yaşamımızın farklı bir alanını genişletmemizi, büyütmemizi o alandaki konularla ilgili olgunlaşmamızı isterken, aynı zamanda en zayıf olacağımız o noktayı da ilahi bir korumaya alır. Jüpiter büyüteçtir. Girdiği evi, içinde ne varsa büyütür ve genişletir. O evinizin konuları eğer sıkıntılıysa haliyle oradaki sıkıntıları da büyütecektir.
Jüpiter; içimizdeki Tanrı’dır. İnançlarımızı, bakış açımızı, ilahi kanalla bağlantımızı, vicdanımızı, iyiliği, pozitif düşünceyi hep ona borçluyuz. 12 yıl boyunca tek tek her bir burca girerek aslında ilahi adaletin işlediğini anlatmak ister. Çünkü ona tüm burçların ihtiyacı vardır.
Bu yıl Oğlak burcunu ziyaret edecek. Bir çok kişi, Jüpiter’in Oğlak burcunda düşük çalıştığını ifade eder. Ben buna pek katılmıyorum. Nedenini bu mitolojik hikayede bulacaksınız.
Jüpiter ( Zeus ), Satürn’ün ( Kronos ) yutmayı başaramadığı annesi Rhea’nın “ taş doğurdum” yalanıyla hayatını kurtardığı oğludur. Babası Kronos, onun doğduğu devirde diğer kardeşlerini yani çocuklarını onun yerine geçmesinler diye, yutarak öldürmüştü. Bu zamanın geri gelmeyen öldürücülüğünü anlatır bize. Kronos o zaman Titanlar Devrindeki en güçlü Tanrı’dır. Ve yerini bırakmak istemez. Ancak habersiz büyüyen oğlu Jüpiter ( Zeus ) bir gün gelir onun tahtından indirmeyi başarır. Ve böylece Titanlar devri bitmiş, yerine Olympos Tanrılar devri başlamış olur. Jüpiter ise, Olympos Dağı’nın Tanrılar Tanrısı ünvanını alır.
Bu kısa mitoloji hikayesindeki ez cümle şudur; Jüpiter Oğlak burcuna enerjinin ve gücün kötüye kullanıldığı günümüz koşullarını yumuşatmaya ve her zamanki gibi adaleti sağlamaya, Satürn’ün gücünün karanlık tarafını besleyenlere “artık dur” demeye geliyor. Tıpkı babası Kronos’un egosu sebebiyle gücünü kötüye kullandığı devir gibi, şimdi de, sahip olduğu iktidarı gücü kötüye kullananların devrini bitirmek istiyor.
Peki neleri büyütecek ve nelerin altını çizecek bu süreçte ? 2020 başlı başına bir “ sıfırlanma yılı “ Bazı şeylerin yenilenmesi ve temize çekilmesi için sıfırlanması gerekir. Yani temizlik operasyonu da diyebiliriz bu yıl için.
Öncelikle başarı, statü, sosyal mevki, itibar, saygınlık ve disiplin her zamankinden daha önemli olacak. Rekabet artacak ancak rekabetten korkmak yerine konumuzla ilgili daha stratejik davranma becerisi geliştirebileceğiz. Kaynaklarımızı kendi gücümüzle çoğaltma ve sağlamlaştırma potansiyeli içinde olacağız. Jüpiter Oğlak, kariyer mevki zenginliğidir. Bir söz vardır “ Bir Oğlak fakir doğarsa mutlaka zengin ölür “ derler. Burada anlatmak istenen şudur. Oğlak enerjisiyle kişi başarıya odaklanır ve başarı yolun sonunda itibarı ve o da parayı getirir. Resmi evlilikler önem kazanacaktır. Bir çok müessese kurum yıkılsa da yeniden yeni bir düzenlemeyle geleneksel tavrını koruyarak yeniden kurulacaktır. Jüpiter Oğlak direkt para ile ilgilenmez. Bu yıl, her ne ile meşgulsek işimizi disiplinli ve başarı odaklı yapma isteği içinde olacağız. Ve başarı bizi zaten hak ettiğimiz kazanca götürecek.
Kısaca bu yıl Jüpiter bu kötü gidişata dur diyebilmek için bizlerden ona destek istiyor. Bunun için çok çalışmalı, başarıya odaklanmalı ve disiplinli olmalıyız. En önemlisi, vicdanlı olmalı, kötü enerjilerin karşısında sadece iyiliği ve sevgiyi çoğaltarak durmalıyız.
Jüpiter Oğlak’ın burçlar üzerindeki etkilerini youtube kanalımda tek tek anlattım. Oradan izleyebilirsiniz.
Zor ama büyük dönüşümlerin ve mucizelerinde olacağı bir yıl bizleri bekliyor.