Ay, Balzamik fazda! 8 tane ay fazı içinde benim en çok değer verdiğim faz bu! Evet, Yeniay ve Dolunay en bilinen, en konuşulan, hakkında en çok yazılanlar olabilir ama Balzamik fazda hiçbirinde olmayan derinlik, bilgelik, yoğunluk ve sessizlik vardır.

Ay, Yeniay ile başlayan döngüsünü Balzamik faz ile kapatır. Yeniay ile başladığı yolculukta gün gün büyür ve güçlenir. Dolunay ile beraber aydınlanır, gelişir ve tamamlanır. Sonra büyümeye karşı duyduğu heyecanını, yavaş yavaş küçülmeye karşı hissettiği huzura bırakır. Balzamik ile iyice küçülür, ışığı sönükleşir  ve enerjisi düşer. İçe dönüş başlamıştır…

Astroloji ve mitolojide Ay dişil enerjinin sembolüdür. Ve mitolojide  Ay’ın bu halden hale geçişleri 3 Tanrıça ile simgelenir. Büyüyen Ay, bakire bir genç kızı anlatır ve tanrıça Artemis ile anlamlandırılır. Doğurmaya hazır, olgunlaşmış genç kadını ve anneliği anlatan Dolunay döneminin tanrıçası Selene’dir. Kapanan ay ise 3 alemde yetkisi olan, gecelerin sahibi, şifacı, büyücü ve bilge tanrıça Hekate ile sembolize edilmiştir.

Balzamik faz, hepimizin içindeki Hekate’yi ortaya çıkarır.  ‘Ne ararsan kendi içinde bulabilirsen’ der. Hırslarını, isteklerini, arzularını, heveslerini bir kenara bırakarak bir süre kapanmanı ve içindeki bilge ile irtibata geçmeni ister. Nasıl değerlidir bugünler…. Sessizleş ki duyabilesin….Dinlen ki güçlenebilesin …..Düşün ki anlayabilesin …..

Gökyüzü bütün unsurlarıyla içe dönmenin, durmanın, kendimizle yüzleşmenin zamanı geldiği bize anlatıyor 2020’ye başladığımızdan beri. Hem benliğimizi çürüten duygularımızı gün yüzüne çıkarıp helalleşerek artık vedalaşmamız gerektiğini, hem de işimize yaramayan bize hizmet etmeyen kim veya ne varsa temizleyip yepyeni bir yol çizmemiz gerektiğini söylüyor. Peki biz bunu yapabiliyor muyuz?

Dışarda koşan biz, şimdi evde koşuyoruz. Zihnimiz üst düzeyde çalışıyor. Sosyal medyada yüzlerce bilgi uçuşuyor. Sanki sanal bir matriksin içine hapsolmuş gibiyiz. Nefs hepsine sahip olmak istiyor. Hepsini duymak istiyor. Hepsini yapmak istiyor. Olmayınca da kendini kötü hissediyor. Kendi alanımıza girebiliyor muyuz? Yoksa bir odaya koyup birazdan yanına geleceğim diye avuttuğumuz ‘kendimiz’ günlerdir tek başına bizi mi bekliyor?!!

23 Nisan Perşembe günü sabah 05:26’ da Boğa burcunda gerçekleşecek Yeniay’a kadar Balzamik fazdayız. Yani ‘kendi yanımıza’ gitmenin tam zamanı.  Bi  bırakalım her şeyi! Kaçsın canlı yayınlar, yemek için biraz bekleyiversin çocuklar! Geçelim günler önce ‘kendimizi’ koyduğunuz odaya, önce bir gönlünü alalım tabi, kaç zamandır bekliyor bizi. Sonra bakalım gözlerinin içine…. Cevabını duymaktan en çok korktuğumuz soruyu soralım! Gerisi gelir zaten. Hekate bizimle…