Tekne limanda güvendedir, ama teknenin amacı bu değildir. Paulo Coelho
23 Nisan’da saat 05:25’te Boğa burcunun 3 derecesinde doğacak güçlü bir yeni ay var. Ay Boğa’da yücelir ve doğasını tam anlamıyla yansıtır. Ancak Yeni ay “ sharaton “ sabit yıldızıyla kavuşuyor ve bu yıldız Satürn ve Mars karakterinde olduğundan şiddet, yenilgi, kazalar, yaralanmalar ve sıkıntılı durumların oluşma potansiyelini altında olabileceğimizi gösteriyor.
Yeni ay, Uranüsyen bir yeni ay. Boğa Zodyak kuşağının keyfine düşkün, ağzının tadını bilen, hayatı adeta ağır ağır seyrederek zevkine varan, güvenlik konfor alanını maddi olanaklarla zenginleştiren, istikrarlı ve sabit bir enerjisidir. Ancak Uranüs’ün yeni aya yaptığı kavuşum bu özelliklerin dış koşullardan kaynaklı durumlarla değişime uğrayacağını anlatıyor. Yani alıştığımız ve korumaya çalıştığımız düzen değişiyor. Ve her birimiz kendimizi yeniden istikrarlı ve güvende hissedeceğimiz koşullar için harekete geçiyoruz.
Yeni ayın yöneticisi Venüs İkizler burcunda, yaşamı adeta “slow motion “ şeklinde keyifle yaşamak, para ve maddi olanaklarını güvenlik alanını korumak istediği için değişiklik yapmayı reddeden Boğa’yı, bizzat yaşamın içine öyle bir hızla itiyor ki; yeni ayın zorluğu da işte buradan geliyor. Bu da, bizleri; para ve ilişkilerle ilgili tutunduğumuz ve bırakmak istemediğimiz maddeler için değişimi istemek hatta kabullenmek zorunda bırakıyor.
Anın haritasında yükselenimiz Koç ve yöneticisi Mars’ın, yeni ay yöneticisi ile uyumlu kontağı, mücadele gücümüzü motivasyonumuzu ve rotamızı daha farklı alanlara kaydırarak var olan ve değiştirmek istemediğimiz koşullardan çıkmamız gerektiğini özellikle parasal koşullarımızı korumak için yeni yollar denememizin şart olduğunu anlatıyor. Satış ve pazarlama işiyle ilgilenen ve bu yolla para kazanan bir çok kişinin bunu, internet ve sosyal ağlar desteğini kullanarak yeni bir sistem oluşturması gerekiyor.
Yeni ay, gireceğimiz yeni dünya düzenine bizleri biraz hızlı yoldan beklenmeyen durum ve koşullarla hazırlamak isteyebilir. O yüzdendir ki, düzenini ve koşullarını korumak ve bırakmak istemeyenler için bir hayli zorlayıcı olabilir. Yeni ayın Uranüs ile Satürn arasındaki etkileşimi, yeni olanın eskiyi devireceğini göstermekte. Kurallar bozulabilir. Yaratıcı enerji devrede olacaktır.
Diğer yandan, yeni koşullara adapte olmak iş ve para koşullarımızı iyileştirmek için ikna gücümüz ve zihnimiz bize destek olacaktır. Öncü ve yenilikçi fikirlerimizi ortaya çıkarmak ve bu noktada otorite konumundaki kişileri ikna etme potansiyelimiz yüksek olacaktır. Hatta karşımızdaki kişileri biraz daha ileriye gidip manüplasyon gücümüzü bile gösterebiliriz. Dediğimizi kabul ettirmek için girişimci zekamızdan sonuna kadar faydalanabiliriz. Ancak bunun sıkıntılı tarafı şartları kendi istediğimiz yöne çevirmek için zekamızı bir güç olarak kullanmamız olacaktır ki bunu hiç tavsiye etmiyorum.
Özellikle bir süredir görüşemeyen veya az görüşen çiftlerin imdadına teknoloji yetişerek özlem gidermelerine destek olmaya devam edecektir. Ancak madalyonun diğer bir yüzüne de bakarak, bu durumun ilişkilerinin gidişatını yeniden değerlendirmelerine yeni davranış modelleri kazanmalarına neden olabilir. Dün hayatımın aşkı dediğiniz kişi, bugün korkulu rüyanız olabilir veya bunun tam tersi de olabilir. Her durumda, yeni ay yöneticisi Venüs’ün Neptün’le olan bağlantısını unutmamak gerekir ki, bu durumda görünenin ardında bir görünmeyen olduğu, zannetme veya yanılsama potansiyelimizin de ( + / – ) yüksek olacağıdır. Çünkü dönem bize öyle ya da böyle teslimiyet ve belirsizliklerin içinde yol almayı öğretiyor.
Yeni ay, bize yeni bir dönemin kapılarını açarken aslında yine de rengini pek belli etmek istemiyor. Zihnimizde uyanan cesur düşünceler sayesinde risk almaya gönüllü çıkacağımız yolculuk sürprizler ve bizi şok edecek gelişmelerle dolu. Burada anahtar cümle değişime direnmemektir. Maddi manevi sahip olduklarımızı korumak için göstereceğimiz çaba sonuç vermeyeceği gibi, esnemeyi bilmeyenler için büyük kırılmalara ve sarsılmalara neden olabilir.
Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi “ Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını “
Olgu Ilgın