Atlatamayacağını düşündüğün her an geride kalıyor. Çünkü uyanıyorsun. En zor anları, en yalnız hissettiğin zamanları atlattın. Geride kalıyor, ancak geride kalması için senin iznin gerekiyor. Buna şimdi izin verir misin? Mağdur göründüğünde, üzüldüğünde, sorunların olduğunda ilgi gördüğünü düşündüğün her şeyi geride bırakır mısın? Bu süreç sana her an mutluluk vaat etmiyor, ancak bu mutsuz anları artık daha çabuk atlatmana yardımcı olmaya geliyor. Mücadele edebilmen için içsel bir güç geliyor. Kendine kapandığın o yeri, ertelemeleri, ağlamalarını, sızlanmalarını sona erdirmeye geliyor. Belki de tükenen umutlarına, umut katmaya geliyor. Yeni bir yol var, nefret ettiğin ve yürümekten yorulduğun yolu değiştirme şansı tanıyor. Bu dolunay çok güçlü geliyor.

Sorunlarına baktıracak, kaç tanesi sana ait? Kaç tanesi sadece seni ilgilendiren sorun? Hedeflerine baktıracak, gerçekten ne istiyorsun? Nereye varman gerekiyor? Neden böyle koşuyorsun? Neden duruyorsun?

Gerçekten neden duruyorsun? Kimi geçmekten korkuyorsun? Kim yargılar seni geçersen? Hedefe kimden önce varmak istemiyorsun? Kimi bekliyorsun? Evet sana soruyorum.. Kimi bekliyorsun? Yürüyebilmen için yol, görebilmen için hedef gösterilmişken kimi beklediğin için duruyorsun? Daha kaç kez yalnız bırakılman gerekiyor, kaç kez daha uyanabilmen için dürtülmen gerekiyor, kendi yolunda yürüyebilmen için?

Kafa karışıklığın, hangi yola gitmen gerektiği bilmemen, sıkışmış hissetmen, ağlarken gülmen, aklından geçenin diline varamaması, bütün sorumluluklarını yırtıp atman istemen, bir köşeye çekilmek istemen sürecin getirileri. Bu oyuna bir kez daha gelecek misin? Bu yoldan defalarca geçtin, biliyorsun. Biriyle tanıştın, birine söz verdin, söz aldın, hayal kurdun, emek verdin ve sırf bir başkası için bu yoldan yine vazgeçtin. Sen yolundan dönmek için, bir bahane arıyordun ve onu buldun. Affet. Onu affetmek, kendini affetmek olacak.

Balık Dolunayı güçlü bir dolunay. Duygusal olarak güçlü, bilinçaltının su yüzüne çıkması için güçlü, rüyalar için, affetmek için, yeniye hazırlanmak için, kaygılardan kurtulmak için, izin vermek için güçlü bir Dolunay. Kendini hırpaladığın düşünceler, geleceğine korku ekerek anını mahvettiğin geceler, beklentilerini yükselterek kendini koşturduğun günler, tatmin olmadığın her an için bir geçit. Bu Dolunaydan en yüksek katkıyı alabilmek için kendini duyman gerekiyor, seni manipüle eden zihnini değil, kendini duyman gerekiyor. Bunun için öncelikle ne istediğine karar vermelisin, nereye gitmek istediğine.. Ancak unutma,  bu bir kaçış olmamalı, bu bir vazgeçiş olmamalı, bu bir umut olmalı senin için. Bu güçlü bir adım olmalı. Bu yeni bir gün olmalı senin için.

Balık Dolunayı ile birlikte Mars retrosu geliyor. Mars retrosuyla enerjisel bir dönüşüm içinde hissedebilirsin, hataları tekrarlamazsan bu retro sana büyük bir hediye verebilir. Çünkü geriye bakıp, bıraktığın gücü tekrar elde edebilirsin. Kaçırdığın fırsatları tekrar yakalayabilirsin. Enerjisel olarak bitmemiş ilişkin geri gelebilir. Kaybettiğin maddi kaynakları tekrar sağlayabilirsin. Kendini bulabilirsin. ‘Ben neredeyim? Burada ne işim var? Benim amacım ne!! Benim gerçeğim ne? Ben ne istiyorum?’ sorularının cevaplarını bulabilirsin. Unutma, bazı şeyler tekrarlanıyormuş gibi gelecek, bazı kaygılar tekrar edecek ve bu sefer sen bu kuyuya düşmeyeceksin. Çünkü artık farkındasın ki, kaos seni deli gibi çağırsa da, negatif insanlar sana ulaşmaya çalışsa da, öfke-kin-intikam seni dürtse de, sen artık kendini bilen birisin. Bunların sana katkısı olmayacağını biliyorsun ve bunlarla zaman kaybetmeyeceksin. Alanını koru.

Balık Dolunayı ilişkiler açısından sert bir dolunay. Bir yanda birikmişlikler su yüzüne çıkarken, bir yanda yenilik isteyen dürtüler var. Öfke ile ağızdan sert cümleler çıkmamalı, sonunda pişmanlık yaratacak. Eğer bir şekilde artık patlama noktasına gelirsen hemen alan değiştir, bir süre bekle ve konuşmanı bitir. Duygusal olarak yapacağın çıkışlar pişmanlık yaratabilir bu dönem, bu yüzden daha mantıklı söylemler, daha düzeyli tartışmalar ilişkine katkı olacaktır. Ancak içinde tutma, değer yargılarını ön planda tutarak isteklerini söylemekten çekinme. Çünkü bu dönem içe atılacak şeyler, daha sonrasında patlama yaratabilir. İlişkiler için bir çözülme olabilir, bunun iyiye veya bitişe gitmesi ise iki kişinin farkındalığına ve dürüstlüğüne kalmış bir durum.

Balık Dolunayı derinlerde ne varsa ulaşmanı sağlayabilir. Potansiyeline de, derinlere gömdüğün acılara da ulaştırabilir. Amacına da, vazgeçmek adına sığındığın bahanelere de. Hayallerine de, kabuslarına da ulaştırabilir seni. Seçimi senin olacak, mağdur olup bir köşede ağlamak mı istiyorsun? Yoksa güçlü ve pozitif bir şekilde tekrar bir yola mı çıkmak istiyorsun. Hayır, yorgun değilsin. Yorgunluğun sırtında taşımaya yemin ettiğin başkalarının sorunları. Sevdiklerinin, ailenin, çevrenin yorgunluğu, sen yorgun değilsin. Sen bugüne kadar bütün sorunlarını içine atıp, başkalarını kurtarmak adına yorgunlukları satın aldın. Geri vermen için bir fırsat bu Dolunay. Dolunay tüm hızıyla geliyor ve son viraj sensin.

Kendine bir yalanı o kadar çok söyledin ki, artık kendinde inanıyorsun. ‘Onlar mutlu olursa, ben de mutlu olurum.’

Yeter ki, onlar iyi olsun. Hayır. Hiçbir zaman mutluluk halini böyle kazanamayacağını görmüyor musun? Sen mutluluk-hüzün-acı-keder-huzur her halini başkalarına teslim etmişsin, görmüyor musun?  Bütün duyguların başkaları ile ilgili görmüyor musun? O sevdi, öbürü nefret etti, onu mutlu ettim, ona ihanet ettim, o kandırdı, onlar beni seviyor. Bu Dünya’da kendinle ilgili her duyguyu unutturdular sana, uyan. Her kaygın, her korkun, her duygun başkalarına aitken, her savaşın kendinle. Biliyorsun. Bunun artık farkındasın ve bu senin en büyük zaferin.

Neyin savaşını veriyorsun hala? Sen kazandın. Zafer seninle. Sadece zafer kazandığına inanmıyorsun, çünkü sen savaşmayı seviyorsun. Kutlanmayı sevmiyorsun, çünkü bitsin istemiyorsun. Bırakmak istemiyorsun bu derin uyku halini.

Uyan.

Uyanır mısın? Çünkü uyandığında zaferinle karşılaşacaksın.

Sen zaferi kazandın.