2 Eylül’de saat 08:21’de Balık burcunun 10 derecesindeki Dolunay’da Güneş’de aynı derecede Başak burcunda yer alıyor. 6. Ve 12. Ev akslarında olacak bu dolunay, sağlık, günlük rutin ve görevlerimiz, çalışma şeklimiz, hizmet alma verme başlıklarıyla, bilinçaltımızdaki kutucukları ortaya çıkarıyor.
Balık / Başak aksı astrolojide kontrol etmek, müdahale etmek ve teslim olup bırakmak arasındaki dualiteyi yansıtır. Dolunayın yerleşimi nedeniyle bir hayli depresif ve melankolik bir etki ortaya çıkabilir.
İstanbul’a göre çıkarttığım haritanın yükseleni Terazi. Mars Koç burcunun son derecelerinde retroya girme hazırlığında ve gölgeli çalışıyor. Venüs ise Yengeç burcunda, Jüpiter Plüton ve Satürn’e kafa tutarken Mars’la da öncü burçlarda gergin kontakt kuruyor.
Bitirmemiz, tamamlamamız, yeniden inşa etmemiz, toparlamamız, baştan başlamamız, düzenlememiz gereken o kadar konu var ki… Ve bu başlıklar; gerek ev ve ailemizle ilgili, gerekse meslek ve iş yaşamımızla ilgili. Liste uzun. Bir yandan acımakla merhamet etmekle başımız dertte. Aslında bazı konuların farkındayız ama, merhametli tarafımız yine de kıyamayarak bazı sorumlulukları almaya çalışıyor ancak bunlar bünyemize yük. Diğer yandan, uzaklaşmamız gereken, geride bırakmamız gereken başlıklara duygusal göndermeler yaptığımız için sonlandıramıyoruz, vazgeçemiyoruz. Bu sefer de duygusal yüklerin altında yine eziliyoruz. Kurban psikolojisi, paspas olma duygusu ile, ona da buna da şuna da hizmet etmeliyim duygusu arasında gidip geliyoruz. Tüm bunlar ruhen bizi biraz tembel, biraz kaçıp gitme arzusu, biraz kendine acıma derken, melankolik ve depresif bir havaya sokabilir. Hayal ettiklerimizle gördüklerimiz arasındaki sonuç, bizi memnun etmeyebilir.
Dolunay neyi nasıl yaptığımızı bize gösterecek. Bazı düşünceler ve davranışların bilinçaltımızdaki mükemmel hizmetçinin bizden istedikleri olduğunu anlayacağız. Bazı hayal kırıklıklarımızın ise, aşırı hayalperest yaklaşımlarımız olduğunu. Gerçekler yüzümüze haykırırken kendisini aslında, kendimizle yüzleşeceğiz. Bu sonucu hangi yanım yarattı ? Hayal denizinde oradan oraya koşturan mı, hizmetçi benliğim mi ? Bu sorunun cevabı mühim. Vereceğiniz cevap dolunaydaki zıtlığı ve kaosu bir dengeye getirmenize neden olacak. Üstelik bize hizmet etmeyen her türlü endişe, korku, panik atak ve kontrol enerjisinden özgürleşmeye niyet bile etsek, sistem bizim imdadımıza yetişecek. ( Güneş Uranüs üçgeni )
Hastalık ve sağlıkla ilgili başlıklar, hizmet ve sağlık sektörüyle ilgili konular gündemimizi meşgul edecektir. Mide, bağırsak, ayaklarla ilgili konularda sağlık problemleri öne çıkabilir. Keyifsiz hissedebiliriz. Bir çok aile için yer değişikliği, taşınma, ev alımı satımı gündeme gelebilir. İlişkilerde zorlayıcı ve tartışmalı bir dönem. Arayı bulmak, orta yolu yapmak için barış köprüsü olabilmek, diplomatik davranmak ve bunun için de çaba göstermek gerekecektir.

Dolunayı sevgili Sezen Aksu’nun şarkısıyla bitiriyorum.
Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma
Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma
Ağlamak öfke, delice nefret
Doruklarda aşk doyumsuz sevinç
Kahreden keder kısaca hayat
Ve nefesindir ve nefesindir
Ağlamak şu gelip geçici dünyada
Her şeye rağmen var olmak demek
Ağlamak yaşayan binlerce duygu
İnsanca ve coşkulu güzel bir şeydir
Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma
Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma
Ağlamak senin kara dünyada
Hâlâ sevdiğin ve hissettiğin
Tüm güzelliğin…