Yeni ay tam da Koç enerjisiyle gümbür gümbür başlıyor. Koç burcunun 11 derecesinde gerçekleşecek yeniay; hepimiz için yeni ufuklar, yeni hedefler, yeni etkinlikler, yeni arkadaşlıklar demek. Tüm bunlar için, risk alıp adım atmak ve başlamak çok önemli. Birilerine, gruplara bağımlı olmaktan ziyade, sanki yaşamda tek başına kalmışız gibi sadece kendimize güvenerek yapmalıyız bunları. Yeniayın hedefi bu. “ ondan bundan bekleme, yap “ diyor bize.
Yüzüstü kalma, terk edilme korkumuz yeniayda ortaya çıkabilir. İlişkilerimizde duygusal ve maddi ihtiyaçlarımız adeta içiçe geçmiş gibi bir izlenim verebilir. Ve bizler neye gereksinim duyduğumuzu anlamayabiliriz. Bu çizgi bulanıklaştığında, her şeyi güven meselesine dönüştürerek “ beni bırakma, beni terk etme, sev beni “ demek yerine; onları çirkin sözlerle yaralayabiliriz. Onları, kendi çıkar ve menfaatlerimiz doğrultusunda kötüye kullanabiliriz.
Kendimize “ benim neye ihtiyacım var “ sorusunu sormalı, ardından gelen cevaba göre “ ……ihtiyacım için ne yapmalıyım” demeliyiz.
Yeniay, merkeze kendimizi koymayı, sağlıklı bireyler olabilmeyi, biz olmadan önce ben olabilmeyi, başkasını sevmeden önce kendini sevmeyi, hedeflerimiz için sadece kendimize güvenmeyi, öncü olmayı, sürü psikolojisinden çıkmayı, cesur ve risk alabilen bir kişilik sergilemeyi öğretiyor bize.
Ne kadar bağımlıysak, o kadar yalnız bırakılma potansiyelimiz var. Çevremizdeki kişiler o ya da bu sebepten bir şekilde uzaklaşıyorsa bu cümleyi hatırlayalım.