21 Nisan-20 Mayıs arası doğan Boğalar konfor ve güven ister. İstikrarlı tavırlarıyla el attıkları her şeyde olağanüstü başarı sağlarlar. Bildikleri yollardan, inatla ve sabırla ilerler, yaş tahtaya basmazlar. Bir de Boğalar güzelliğe âşıktır

“Bir kadın erkeği yumuşatmalı, ancak zayıflatmamalı…” Modern psikiyatrinin babası, kurucusu, her şeyiyle tam bir Boğa olan Sigmund Freud’un bu sözü tam da Boğaların niteliklerini açıklar. Söz, Boğa’nın aşkta aradığı şeyi anlatır; yumuşaklık. Ama Boğa terminolojisinde zayıflığa yer yoktur; çünkü toprak grubundan olan Boğa, toprağın zayıflamasını değil ama verimli olması için yumuşamasını ister. Boğa, yumuşaklığı, dişiliği, güzelliği, tatlı sözleri, huzuru sever. Ne de olsa sonsuz dişiliğin, güzelliğin, hazların ve aşkın atfedildiği Venüs tarafından yönetilir. Aşkta duruluk, istikrar, tensel hazlar, huzur arar ve verir. Boğa güzelliğe âşıktır, onu takdir eder; insanın, doğanın, eşyanın, sanatın, sözün, yemeğin, her şeyin güzelini sever. Bilindik yolları yenilikçi yollara tercih eder ama sabırla ulaşmak istediği hedefe ulaşır, yaş tahtaya basmaz. ‘Benim’ diye adlandırdıklarına fena yapışır, bırakmaz. Bu, kıskançlığı da beraberinde getirir. Beş duyunun hepsine bağımlıdır Boğa, bu anlamda altıncı hissi zayıftır; yine de altıncı duyularını da geliştirmiş Boğalar da vardır. Boğalardan iyi finansçılar, bankerler, inşaatçılar, mimarlar, müzisyenler, oyuncular, ressamlar çıkar. Maddi güvence ve para Boğa’nın ilgi alanıdır; Marx’ın Boğa olması şaşırtıcı değildir. Yine Sovyet devriminin mimarı Lenin’in de Boğa’dır. İnatçı ve dediğim dedik yapı, diktatoryel eğilimler taşıyan Boğalar da vardır; Hitler ve Saddam Hüseyin gibi; ikisi de 20 Nisan’da doğmuştur. Politik sahnede hatırları sayılır, Kraliçe Elizabeth ve Arjantinli Evita Peron de Boğa’dır. Kimi astrologlara göre Mustafa Kemal Atatürk de Boğa burcudur. 

Hepburn’den Thurman’a…

Kanuni’nin bir Boğa burcu olması, Boğa’nın toprakla ilişkisi düşünüldüğünde hiç de şaşırtıcı değildir. Shakespeare, Dante, Balzac, Salvador Dali gibi şahsiyetleri bünyesinde bulundurmak Boğa burcunu aklar. Hem güzelliğe düşkündür, hem kendisi güzeldir, Venüs’ün bahşettiği duyusal çekicilikle parlarlar, Michelle Pfeiffer, Uma Thurman, Penelope Cruz, Megan Fox, Audrey Hepburn, Sanem Çelik… Boğa erkeklerinin çekicilikleri de efsanedir, Al Pacino, Daniel Day Lewis, Robert Pattinson, Jack Nicholson ya da Mehmet Günsür gibi. Bir Boğa bir karar verirse o karar taşa yazılır, dediğinden şaşmaz, bildiğini okur, Aykut Kocaman tipik bir Boğa’dır. Genelde tembellikleri ile ünlü olsalar da Boğalardan çok sağlam futbolcular çıkar, özellikle de kaleciler Real Madrid’in kalecisi Iker Casillas, Berlin Panteri Turgay Şeren ya da Rüştü Reçber gibi. Andre Agassi ve David Beckham sporda da istikrar abidesidirler. Türkiye Boğaları sever, çünkü Akrep burcu olan ülkemizi zıt burcu Boğalar tamamlar; Boğalara hayranlık besler, mesela Cem Yılmaz, mesela bir zamanların kral jönü Ayhan Işık. 

Kurnaz, lükse düşkün ve dogmatik

Müzik de bir Boğa yeteneğidir, sesleri de genelde güzel olur, Barbara Streisand, Cher, Demet Akalın gibi. Dar kafalılık ve inatçılık nedeniyle dogmatik olma riski taşırlar, güvenlik uğruna dürtülerini fazlasıyla bastırabilirler. Boğaz enfeksiyonları, astım, solunum rahatsızlıkları gibi hastalıklara, rahim, böbrek, genital organlar, karaciğer romatizmal hastalıklarına yatkın olabilirler, çünkü hareket etmeyi fazla sevmezler. Bu nedenle kilo almaya elverişlidirler. Kurnaz bir zekaları vardır, entelektüel değildirler, lüksü severler. 

Yavaş ama sağlam

Boğazlarına düşkün olurlar, bütün dünyevi hazlar onlardan sorulur, evlerinde sanat objeleri olan insanlardır, bahçıvanlık, marangozluk, mimari ve aşçılığa da ilgi duyarlar. Güzellikle romantikleşirler ama aşırı inişli çıkışlı duygulardan kaçarlar. Konfor onlar için vazgeçilmezdir, zevk veren, yumuşak şeylere düşkündürler. İstikrarlı bir ilişki, konfor, bolluk, mutlu bir ev hayatının özlemindedirler ve genellikle de bunu sağlarlar. Partnerlerine düşkün olurlar, bir ilişkiyi uzun süre yürütme eğilimindedirler. Partnerlerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Uzun vadeli projelerin insanlarıdırlar. Genelde sakin tabiatlıdırlar, tartışmalara girmekten hoşlanmazlar. Toprak elementi onlara bir şeyleri dengeleme gücünü bağışlamıştır, kolay etkilenmez, sağlamlıkları yıkılmaz. Kökler bir Boğa için çok önemlidir, güvenlik esastır. Genelde kolay geçinilen, zor öfkelenen insanlardır ama bir kez öfkelendiler mi gazaplarından korkmak gerekir. Riski sevmezler ve her türlü kararı dikkatle alır, yavaş ve metodik davranırlar.