21 Mart-20 Nisan arası doğan Koçlar, baharı başlatan enerjiyi yeryüzüne taşır, ilk burç olarak hep biraz çocukturlar. Eylemci, lider, başlatan, atak bir enerjileri vardır, yılmaz ve korkusuzdurlar

“Sil baştan başlamak gerek bazen, hayatı sıfırlamak, sil baştan sevmek gerek bazen, her şeyi unutmak…” Bu etkileyici şarkı, bir Koç burcu olan Şebnem Ferah tarafından yazılmıştır ve tam anlamıyla Koç burcunun tavrını anlatır. O öyledir, siler, baştan yapar, her şeyi unutur, yoluna devam eder. Hayat bir maceradır, oyundur, o da bunu tüm yakıcılığıyla oynamayı sever. 

FATİH’İN BURCU 

Zodyak’ın küçük çocuğudur, içindeki çocuğu kaybederse bir Koç olmaktan çıkar… O başlatmayı sever, çünkü Zodyak Koç burcuna ekinoksla beraber baharı başlatma görevini vermiştir ve baharda bütün doğa canlanır, her şey yeniden başlar. Astrolojide ilk burç olan Koç, burçlar kuşağının bebeğidir. Koç burcunun genel karakteristiği de bir bebek gibidir; ister, peşinden koşar, atılır, heyecanlıdır, almak ister, istediği olmayınca da kıyameti koparır. Bencilliği bir bebek gibi olmasından kaynaklanır, sadece kendi ihtiyaçlarına odaklıdır çünkü. Zodyak kuşağında Savaş Tanrısı, kızıl gezegen Mars tarafından yönetilir. Yöneticisi Mars onun karakteristiğine de damga vurur. Savaşçıdır… Her anlamda. Korkusuzluk, engellerin üzerine gitme, feth etme, eylem, cesaret, aksiyon alma ve potansiyeli gerçeğe çevirme Koç özelliklerini anlatır. İstanbul’u feth eden, Koç burcu Fatih Sultan Mehmet’in Güneş burcu derecesi olan 19 derece, klasik astrolojide Koç burcunun şeref derecelerinden sayılmıştır. Açıklık, coşku, bireysellik, hemen eyleme geçme, dışa dönüklük Koç karakteristiğidir. Meydan okumalar onun ruhunun bir parçasıdır. Dinlemek yerine konuşmayı yeğler, hırslıdır, liderdir. İyi bir izleyici değildir. Birini izlemek ona zor gelir. Bağımsız bir karakteristiği vardır, ama eylem insanıdır. Ona bir şey öğretmek kolay değildir, izleyen olamadığı için kendi tarzını oluşturur. Trend koyucudur, eski baharat kız, stil ikonu Victoria Beckham tam bir Koç karakteristiği gösterir, tıpkı başına buyruk ve tavizsiz davranan, yaptığı her işe hırsını koyan Nurgül Yeşilçay gibi. 

EGOLARIN EFENDİSİ 

Koç, Zodyak’ta birinci evi yönetir, birinci ev bendir, fiziksel görünümdür, egodur ve bir Koç kesinlikle yüksek oranda ego sahibidir, kendini beğenir, kibriyle ve sabırsızlığıyla ünlüdür. Tehlikeyi sever ve yarışmayı ve meydan okumayı, olmayacak işlere atılmayı… Tehlikeli gösterileriyle ünlü sihirbaz Houduni gibi. Sporda başarılıdır, sporu, yarışmayı sever, ünlü basketbolcu Kerim Abdülcabbar bir Koç’tur. Herhangi bir tartışmada mazlumun yanında yer alır. Yaratıcı, açık kalpli ve yüksek ruhludur, öncü, cesur, bağımsız, dinamik ve inisiyatif sahibidir. 

REDDEDİLME KORKUSU KOÇLARIN KABUSUDUR

Koçların yüksek enerji akışı, yüksek libido peşi sıra yüksek oranda endişeyi de beraberinde getirebilir. Bazen bu endişe hali, o derece yoğun ve yönetilemez olur ki başarısızlık korkusu nedeniyle yaptıkları girişimden vazgeçip yeni bir hedefe yönelirler. Bir başka Koç korkusu ise reddedilme korkusudur. Bir Koç kabul edileceğinden emin değilse, reddedilmeyi önlemek için önce kendi reddeder. “En iyi savunma saldırıdır,” onların mottosudur. Acelecilik, öfke, egoistlik, hoşgörüsüzlükleri ve sabırsızlıklarıyla ünlüdürler. Rutin ve monoton işlere gelemezler. Onların orijinalliği, hayal gücü, engin zihinsel ve fiziksel enerjileri bütün bunları kullanabilecekleri bir iş yapmalarını gerektirir. Sürekli yeniliklere imza atan, sürekli genç enerjiyi kullanan ve adrenalinli programları seven Okan Bayülgen Koç burcunun tipik bir örneğidir. Tüm zamanların en cool adamı unvanlarını paylaşan efsanevi iki aktör Marlon Brando ve Steve McQueen de Koç burcudur. Brando’nun Oscar törenine, Oscar’ını alması için bir Kızılderili kadını göndermesi, Koç burcu tarzı meydan okumanın bir şeklidir, o şaşırtmayı sever, tavırlarında yenilikçidir, yeni aksiyonlar bulur. Koçlar yönetmeyi severler, iyi iletişimcidirler, kamuoyunda tartışılacak fikirlere imza atarlar. Koç burcu baş bölgesini yönetir, bu nedenle başta migren olmak üzere güneş çarpması, nöral hastalıklar ve depresyona yatkınlıkları vardır. Hazımsızlık ve sinir problemleri de görülür. Acelecilikleri, onları fiziksel yaralanmalara açık kılar. Koç başlatandır, bitiren değil. Yöneticileri Mars onlara savaşma dürtüsüyle birlikte müthiş bir rekabetçilik de vermiştir, rekabet eden kıskanır, evet kıskançlık bir Koç özelliğidir ama bir Akrep gibi bunu derinden yaşamaz, kıskanır, gösterir. Yeni bir safhaya geçer. 

10 PARMAĞINDA 10 MARİFET 

Yeteneklidir, birden çok işi göğüsleyebilir, 10 parmağında 10 marifet Lady Gaga bir Koç kadınıdır, son derece farklı rollerde karşımıza çıkan Gary Oldman da öyle. Müzik kariyerinden sonra sinemaya geçen Mahsun Kırmızıgül de bir Koç’tur, tıpkı etkilendiğini söylediği Yılmaz Güney gibi. Onlar lider doğmuşlardır, hayat onları izleyici konumuna koyarsa mutsuz olurlar. Onlar ‘ben’ demek için doğmuşlardır. Ateş elementine mensup olduğundan doğal olarak ateşlidir, heyecanlıdır, bir sonraki hareketi çok fazla planlamaz, yüksek bir libidosu vardır, bütün ateş burçları gibi sezgilerine ve içgüdülerine güvenir.