Burcunuza Uygun Taş Tespiti 

Evrende her şey birbiri ile denge içindedir. Her yaratılan başka bir şeye hizmet ederken, bize en yakın yardımcılarımızdan olan değerli ve yarı değerli taşlar binlerce yıl içinde oluşan ve dünyanın manyetik enerjisine yakın durarak yüksek enerji içeren özel maddelerdir.

Taşlardan faydalanmanın şüphesiz en doğru yolu kendi kişisel haritanıza göre çıkarılmasıdır ki haritanızda zaten yüksek olan bir gezegen etkisini gereksiz taşımadan, eksik olan elemente, gezegen titreşimine göre dengeleme yapmanıza olanak sağlar.

Elbette hiçbir şey tek başına mucize yaratmaz ve enerjilerinden faydalandığımız her şey yavaş ama dengeli şekilde bize nüfuz ederler. Taşlar bu anlamda kendi titreşim seviyemizi yükseltme veya dengeleme adına büyük yardımcılarımızdır. Kişisel haritanıza göre taş tespitine yakında başlayacağım ama en genel hali ile haritasına göre taşını bilmeyen veya ulaşamayan kişiler için burcunuza göre aşağı yukarı hangi taşları kullanabileceğinizi aşağıda aktarmaya çalıştım. Öncelikle yükselen veya ay burcunuza göre bakmanızı, bilmiyorsanız güneş yani öz burcunuza göre okumanızı tavsiye ederim.

KOÇ burcu TAŞI ve Elementi

Koç burcunun gezegeni MARS. Bu gezegen ateş elementi ile bağlantılıdır ve çakralar yani sizin bedeninizde ki enerji istasyonları içinde KÖK Çakra ile bağlantılı çalışır. Kök Çakra bireysellik, öncülük, adım atma cesaretimiz, iç korkularımız ve bu hayatla olan bağlantılarımız ile ilgilidir. Bu alanın bozulması iç korkularımızı, endişelerimizi arttırabildiği gibi özellikle adrenalin yani böbrek üstü bezlerimizin fazla çalışmasına veya dengesinin bozulmasına neden olur.

Cesur ve atak Koç burcunun rengi: KIRMIZI’dır.

Madeni; Demir ve kükürtle bağlantılıdır.

Bu nedenle içinde demir ve kükürt miktarları dengeli olan taşlar Koç burçlarına iyi gelebilir.

hematit1jpg

Koç Burcu TaşıKırmızı Mercan’dır. Ancak artık Kırmızı Mercan bulmak çok kolay değil. Piyasadaki kırmızı mercanların çoğu boyalı veya sahte. Bu nedenle yerine Hematit önermekteyim. Hematit Mars enerjisini dengeleyen güzel bir taştır. Hematit dışında Kantaşı da yine bu burca iyi gelir. Koç burcunun atarlı ve spontan yani anlık hareket etme, düşünmeden atılma yönlerini YEŞİL AKİK güzel dengeler. Bu konuda sorunlarınız varsa Yeşil Akik ve Hematit ile dengelenmeye çalışabilirsiniz.

Koç burcuna iyi gelen koku: Yasemin ve Lavanta’dır.

Boğa Burcu TAŞI ve Elementi

Venüs tarafından yönetilen Boğa burcu, toprak enerjisi güçlü, sabit ve tutarlı, güven duygusu ile beslenen ve sağlamlığa, emin olmaya önem veren bir yapıdadır.

Boğa burcu bedende boğaz ve boyun bölgesi ile bağlantılı noktaları temsil eder. Hayatın tadını çıkarmak, güzel yaşamak, keyif alarak bir işi durumu gerçekleştirme önemli özelliklerindendir. İştahlı olmasının nedenlerinden biri de budur. Hem hayatın tadını çıkarmayı sever hem de boğaz ve boyun bölgesiyle olan bağlantıları nedeniyle bu alanı da hassas çalışır. Öte yandan hayatın tadını çıkarmak, zevk almak bölümü Çakralar içinde 2. Çakra yani SAKRAL ÇAKRA ile bağlantılıdır. Her ne kadar boğaz bölgesi hassas olsa da hormonlar ve salgılarla da etkileşimi güçlüdür. Tüm bu alanlar Sakral Çakra ve ikinci dereceden de boğaz çakrası ile bağlantısı olduğunu gösterir.

Boğa burcu Rengi: Mavi ve Turuncudur. Ancak iştah sorunları yüksek olan Boğa burçları özellikle Ay Burçları Boğa olanlar turuncudan ziyade Mavi tonlarına biraz daha ağırlık vermelidirler.

sodalit2

Boğa 2. Çakra yani Sakral Çakra ile bağlantılıdır. Bu nedenle;

Boğa Burcu Taşları: Sarı Opal, Turuncu Akik, Kalsit olmakla birlikte Mavi Akik de bu burcu dengeler. Öte yandan yöneticisi Venüs nedeniyle Opal ve Rutilli Kuvars taşları da yine iyi gelir.

Boğa Burcu dengeleyici taşı Mavi Akik olmakla birlikte Rutilli Kuvars taşları ile de dengelenmesi yüksektir. Özellikle inatçı ve sabit yönleri güçlü bir Boğa burcu iseniz, Rutilli Kuvars, Sarı Opal iştah ve boğaz bölgesi sorunlarını dengelemek istiyorsanız Mavi Akik tercih edebilirsiniz. Mavi akik boğaz bölgesinde kolye şeklinde daha iyi sonuç verirken, Rutilli Kuvarslar bileklik şeklinde de kullanabilirsiniz. Sarı Opal tercih edecekseniz yine kolye olarak öncelik verebilirsiniz.

Bunun dışında mavi veya pembe renkli kuvarsları da kullanabilirsiniz…

Boğa burcuna iyi gelen koku: Ylang-ylang ve Sandal Ağacı kokusu

İKİZLER burcu TAŞI ve Elementi

İkizler burcu Hava elementine bağlıdır. Merkür gezegeni ile yönetilen İkizler burcu evrenin iletişimden sorumlu bakanı gibidir. Aktarmak, iletmek, bilgiyi almak ve sonra öğretmek veya anlatmak üzerine kurulu güçlü bir yapısı vardır. Hızlı bir zihin yapısına sahip bu burç, pratik ve çözümsel yaklaşımlar sergiler.

İletişimle bağlantılı bu burç konuşmak, ifade etmek, anlatmak adına 5. ÇAKRA ile yönetilir.

Madeni kendine yakışır şekilde Civa’dır ve gerçekten de zihin ve aktive açısından Civa gibidir.

Rengi:  Açık Mavi, Gri, Açık Yeşil

Mavi Akik

İkizler burcu Taşı: Yeşim, Aventurin, Mavi Akik, Akuamarin, Mavi Kristaller, Havlit, Apatit, Sodalit, Amazonit olarak sıralanabilir.

İkizler burcunu dengeleyen taşlar; Selenit, Sodalit ve hızlı zihnini sakinleştirmesi açısından Oniks olarak aktarılabilir.

İkizler burcuna iyi gelen koku: Adaçayı, Nane, Çay ağacı

YENGEÇ Burcu TAŞI ve Elementi

Duygusal ve hassas Yengeç’ler daha çok savunma yönleri ile bilinen esasen öncü burçlardan biridir. Sevdiklerine karşı çok korumacı olan bu burç mensupları Su Elementi ile yönetilirler. Çabuk alınan yapısı nedeniyle duygusal dalgalanmalara açıktırlar.

Ay ile yönetilen Yengeç Burcu, Ay’ın döngülerinden özellikle Dolunay fazlarından çok etkilenirler. Metali gümüş olduğu için üzerlerinde gümüş bulundurmaları enerji akışlarını dengelemek adına çok faydalıdır. Yengeç burçları altından ziyade gümüşü tercih etmeliler.

Yengeç burcu 2 ve 3. Çakra’nın iyi çalışmasına çok ihtiyaç duyarlar. Hazım sorunları, hayatı hazmetmekle ilgili hassasiyetleri bu noktadan gelir.

Rengi; Beyaz, Gümüş rengi, Süt Rengi ve krem tonlarıdır.

necef

Yengeç Burcu Taşı: İnci baş taşıdır. Ancak artık neredeyse tüm incilerin kültür incisi olması nedeniyle AY TAŞI onlara daha iyi gelir.

Diğer yandan Necef Taşı, Selenit ve Kalsit dengeleyen taşları arasındadır.

Ay Taşı

Yengeç burcuna iyi gelen koku: Bergamut, Nergis

ASLAN burcu TAŞI ve Elementi

Ateş elementini taşıyan bu burç yönetmek ve idare etmek ve yaşam enerjimizin temsilcisi Güneş ile yönetilir. Eğlenmeyi seven, ben merkezli, yönetici vasıfları yüksek bir burçtur. Sabit gruptadır. Esnek değildir.

Üçüncü Çakra ile bağlantısı yüksektir ki zaten Solar Plektus denilen alanı yönetir. Hayat enerjimizin kaynağı olan bu Çakra, bedenin ve ruhun dengeleyici enerji merkezlerinden birini oluşturur.

Altın ve Bronz metali olması nedeniyle içsel olarak bu renklere daha fazla çekilirler. Rengi, Sarıdır. Sarı tonları Aslan burçlarının safra sorunlarına, hazım problemlerine çok iyi gelir. Bilinmek, fark edilmek isterler ki yine sarı da dikkat çekici bir renktir.

güneş taşı

Aslan Burcu Taşı esasen Yakuttur. Ancak hem az bulunması, hem de çok pahalı olması nedeniyle Güneş taşı, Rodokrozit, Sitrin ve Pirit tavsiye etmekteyim. Pirit özellikle azularına kavuşmak isteyen, bereket enerjisini çekmek isteyen Aslan burçları için dengeleyici olabilir.

Aslan Burcu Kokusu: Bergamut, Lavanta, Biberiye

Başak Burcu TAŞI ve Elementi

Merkür tarafından yönetilen bu burç, Merkür’ün organizasyon, programlama, detaylı inceleme, düzenleme tarafını temsil eder. Detaycı ve eleştirel tarafları ile bilinen Başak burçları kaygı bozukluğuna en yatkın burçlardan biridir ve bu hayattaki en önemli tekamülleri vesveselerini yenmek üzerinedir.

İkinci Çakra ile bağlantılı çalışan bir metabolizmaları vardır. Sindirim sisteminin son durağı olan Bağırsaklarla etkileşimleri güçlüdür. Bedenin bu bölümüne dikkat etmeleri yerinde olur.

Başak Burcu Rengi; Yeşil ve Beyaz tonları ve Turuncu olarak sıralanabilir. Özellikle hayatın neşesini kaçırdıkları dönemde turuncuya dönmeleri onları rahatlatır. Endişe ve kaygı alanları bozulduğunda ise Yeşil onları dengeleyecektir. Beyaz ise genel olarak Başak burçlarını temsil eder.

Aventurin

Başak burcunu en iyi destekleyen taş Aventurin taşıdır. Ayrıca Yeşil Akik, Zebercet kullanabilirler.

Başak burcu Kokusu: Sandal ağacı kokusudur.

Terazi Burcu TAŞI ve Elementi

Venüs tarafından yönetilen Terazi, hava elementi ile bağlantılıdır. Venüs’ün ilişkiler, ikili olma, bir gruba ait olma iç güdüsünü temsil ederken, ilişkiler, aşk, sanat, estetik konular onun alanıdır. Öncü burçlardan olması özellikle ilişkiler adına daha fazla aktif olur. Her türlü ortaklık ve bir olma dürtüsüne çok yatkındır.

Dengeyi ararken, kararsızlıklarla boğuşması ile ünlüdür.

Dördüncü Çakra ile bağlantılı olan Terazi burçları, kalpten etkilenirler. Duygusal hassasiyetler çabuk geliştirirler ve kalp çakralarını beslemeleri önemlidir.

Terazi burcu rengi; Yeşil ve Pembe tonlarıdır. Kalp çakrasının da renkleri olan bu tonlar, kararsızlık yaşadıklarında yeşil, mutsuzluk hissettiklerinde Pembe ile desteklenmelerini sağlar.

pembe kuvars

Terazi burcu Taşı; Gül Kuvars, Akuamarin, Necef, Apatit olmakla birlikte ayrıca Yosunlu Akik (yeşil akik), Opal, Turkuaz olarak da sıralanabilir.

Terazi Burcu Kokusu: Gül ve Yasemindir.

Akrep Burcu TAŞI ve Elementi

Mars tarafından yönetilen Akrep burcu esasen su elementinden olmasına rağmen suyun buza dönüşmüş halini temsil eder. Bu nedenle de dönüşüm hayatlarının ana temasıdır. Esnek olmak onlar için zordur. Tıpkı buzun esnemesinin zor olması gibi esnemeyi geç bir dönemde öğrenebilirler. Güçlü yapıları ile su ile ateş arasında tutkulu geçişleri ile meşhurdurlar.

Demir metali ile temsil edilirler ki iç yapıları da metalleri gibi Demir gibi güçlüdür.

Akrep burçlarının etkilendikleri Çakra 1. Kök ve 6. Çakra olarak dikkat çeker. Kök çakra ile hayata olan bağları, maddi alanla olan iletişimleri güçlenirken, ruhsal alanla olan kontağı en güçlü burçlardan biri olarak 3. Göz olarak da aktarılan 6. Çakra ile de bağlantıları vardır.

Akrep burcu Rengi: Siyah, Kırmızı ve İndigo rengidir. ( İndigo rengi nazar boncuğu rengi olarak aktarılabilir)

kedi gözü taşı

Akrep Burcu Taşları: Kaplan gözü, Oniks, Akik, Unakit, Hematit

Dengeleyici taşları ise Kaplan gözü ve Hematit olarak sıralanabilir.

Akrep Burcu Kokusu: Nane, Karanfil ve Yasemin

YAY Burcu TAŞI ve Elementi

Ateş elementi mensubu olan bu burç, Jüpiter ile yönetilir ama Jüpiter’in daha çok bilgiyi derinleştirme, görerek öğrenme, keşfetme ve bulma etkilerini üzerinde taşır.

Metali Bakır olan Yay burçları, hevesli yapıları, keşfetmeye, öğrenmeye ve öğrendiklerini hazmetmeye yönelik etkileri ile evrenin hareketli çocukları gibidirler. Pozitif bakış açıları güçlüdür. Esasen bireysel bir yapıları olmasına rağmen çevreleri tarafından sevilirler ancak anlaşılması zor ve yetişmesi kolay olmayan bir enerjileri vardır.

2 ve 3. Çakra bölgesi bedenlerinde yoğun çalışır. Kırmızı, Sarı ve Turuncu renklerle uyumludurlar.

lal

Yay Burcu Taşları: Sitrin, kuvarslar (kristaller), Lal, Pirit iyi gelir.

Yay burçlarını Oniks ve Lapus Lazuli taşları dengeler.

Yay Burcu Kokusu: Lavanta, Sandal ağacı, Ylang-ylang

OĞLAK Burcu TAŞI ve Elementi

Toprak elementi ile iç içe olan Oğlak burçları evrenin düzen ve tertibinden, sisteme girmesinden ve bir sistem ile yönetilmesinden sorumludur. İş ve çalışma odaklı bur burç sorumluluklar, yapılması gerekenleri temsil eden yapısıyla Satürn tarafından yönetilirken, Satürn’ün güçlü çalıştığı bir alandır.

Çakra’lar içinde 6 ve 7 den sorumludur. Sezgileri kuvvetli olmakla birlikte daha üst bir bilinci, sonuca ulaşmayı işaret eder.

Koyu maviler, lacivert, siyah, gece mavisi tonları renk skalasında onu temsil eder. Diğer yandan Oğlak burçlarının aşırı sorumluluklara ve çalışmaya dönük yönlerini renkler aleminde pembe ile dengelemeleri veya turuncuyu biraz daha hayatlarına almaları, yaşamdan zevk ve tat almaları açısından onları destekleyecektir.

oniks

Oğlak Burcu Taşı: Lapis Lazuli, Oniks, Dumanlı Kuvars ve Casper olarak sıralanabilir.

Oğlak Burcu Kokusu : Nilüfer ve sandal ağacı

KOVA Burcu TAŞI ve Elementi

Satürn tarafından yönetilen Kova burçları Hava elementi mensubu olarak biz bilincine yatkın, farklı ve ilginç bakış açısı ile evrenin bilge üstatlarıdır. Kendilerine has bakış açıları ile toplumsal olaylar ve kolektif bilinç açısından her zaman güçlü bir yapıları olmuştur. Sabit yönleri ile inatçı ve kolay vazgeçmeyen, yaratıcı bir enerjileri vardır.

Mor ve Koyu Mavi ile elektrik mavisi denilen Mavi tonları kendi enerji dalgalarına uyumlu renkler arasındadır.

Metalleri gümüş ve uranyum olduğu için üzerlerinde gümüş taşımak onlara iyi gelir.

Kova burçları 7. Çakra ile bağlantılıdır. Biz bilinci, evrensel olana yönelme, evren ile temasta olurken yukardan aldıklarını topluma indirgeme iç güdüleri yüksektir.

ametist

Kova Burcu Taşı; Öncelikle Florittir.  Florit taşı kova burcunu dengeleyen önemli taşlardan biridir.  Bunun dışında Ametist, Lal ve Turmalin taşları da onlara iyi gelir.

Kova Burcu Kokusu: Sandal ağacı, Nane, Çay ağacı

BALIK Burcu TAŞI ve Elementi

Burçlar aleminin son burcu olan Balık soyut ve somut alan arasında gelgitleri yüksek olan Su elementi mensubu bir burçtur. Ruhsal ile maddesel alan arasında dengeyi kurmak, fark ettikleriyle yüzleşmek ve hayata kaçmadan da karşı koymak üzerine bir yolculuğu olan son derece hassas ve kırılgan bir burçtur.

Değişken burç grubunun en sadık üyelerinde biridir ki bu özelliği ile bazen çok güçlü ve farkındalığı yüksek, bazen de çabuk kaçan ve kırılan yapısı ile ikilemleri hayli güçlü bir burçtur.

Enerji dağılımında 4. Çakra ve 7. Çakra arasında denge bulmaya çalışır. Bu etki onu yüksek bir farkındalık ile donatırken, bir yandan da kalpten kırılan etkileri ile 4. Çakra alanında hassas kılar.

Balık Burcu Rengi: Açık Mavi, Açık Yeşil ve Sarı’dır.

pirit

Balık Burcu Taşları: Sitrin, Pirit, Akuamarin olarak sıralanırken, dengelenmesi için Satürn taşları ona iyi gelir yani Lapis Lazuli ve Oniks.

Balık burçlarının sık değişen ve karşı taraftan etkilenen enerjilerini Selenit ve Kuvarslarla yükseltmelerini (özellikle korunma için dumanlı kuvars kullanmalarını) öneririm.

Şebnem Eksib