KOÇ

Koç çocukları yerinde duramaz, hareketli ve kendine güvenlidir. Cesaret gerektiren işlere yatkındır. Sorunlara anında karar verir ve hemen eyleme geçer. Koç çocukları genellikle hareketli, hırslı ve cesur olmayı gerektiren mesleklere yönlendirilebilir: sporun her türü, özellikle yarış sporları veya futbol gibi adrenalin ve kas gücü gerektiren sporlar, hakem, yaşam koçu, mühendislik, askerlik, polislik, avukatlık, sunuculuk, muhabirlik, yöneticilik, teknoloji, pazarlama, halkla ilişkiler, reklam ve satış. Direkt, iddialı, gözünü hedefe diken ve cesur yanıyla sıkı pazarlık yapan, bol müşteri kazanan şirket sahibi veya yöneticisi olur. Kimileri sanatı seçer, özellikle sahne sanatlarına yeteneklidir. Bir müzik grubunda solist veya şef olur. Oyuncu grubu ise, grubun başrol oyuncusu veya yönetmeni olmak ister. 

BOĞA

Boğa çocukları sakin, içe dönük, bazen inatçı ve öfkeli olmakla beraber, damarına basılmadığı takdirde uyumludur. Sanata yatkındır. Ayrıca sosyal derslerde başarılı olabilir. Genellikle yatkın olduğu meslekler: mimarlık, ziraat, tarım, emlak işleri, öğretmenlik, turizm, aşçılık, giyim sanayi. İmkânı elverirse, kendi işinin patronu olmayı tercih eder. Patron olmasa bile, işine karışılmadığı, yetkili veya bağımsız olduğu bir görevde olmak ister. Boğalardan çok sanatçı çıkar. Sanatın her türlüsüne yatkın olabilir. Aralarından çok şarkıcı veya besteci çıkar. Kimi de sinema ve perde de yıldız olur. Bankacılar arasından Boğa burcu  çoktur çünkü para ve yatırım işlerine yatkın olur. Gıda alanını tercih edenlerse marketçilik veya restoran işletmeciliğini veya aşçılığı tercih edebilir. 

İKİZLER

İkizler konuşkan, çok meraklı ve sosyaldir. Kiminin el becerisi kiminin konuşma ve yazma becerileri yüksektir. Matematik kafası vardır. Yabancı dile yatkındır. Kıvrak zekâlıdır. İkizlerin seçtiği meslekler: iletişim ve medya alanının her türlüsü, teknoloji, satış, reklam, öğretmenlik, yazarlık, müzik, bestekârlık, ulaşım-nakliye, turizm rehberliği, ticaret, esnaflık, ekonomi ve iktisat. Tıp ve bilimin diğer dallarını seçen çoktur aralarında. Genellikle hepsi de iyi bir konuşmacı olur. Derste en konuşkan, en çok soru soran öğrenciler İkizlerden çıkar. Ama iş dinlemeye gelince, sabırları yoktur. En çok gazeteci İkizlerden çıkar. Çünkü yazmak, soru sormak, haber bulmak ve birinin ağzından baklayı çıkarmakta usta olurlar. 

YENGEÇ 

Yengeçler içe dönük, duygusal, sevdiği şeylere bağlı ve sosyal konulara yatkın çocuklardır. Sahiplenici yanıyla arkadaşlarına ablalık/abilik yapmayı sever veya kimi de kendine şefkat gösterecek, annelik-babalık yapacak birilerini arar. Yengeç çocukları genellikle topluma yönelik, şifa ve bakım gerektiren, doktorluk, hemşirelik, çocuk bakıcılığı, ebe gibi meslekleri seçer. Belediye Başkanlığı, siyaset, askerlik, halkla ilişkiler uygundur. Yengeçler arasından bankacılığı seçen de çoktur, biriktirmeye, ellerindeki maddi değerleri büyütmeye ve korumaya yatkındırlar çünkü. Yaratıcılığı gelişkin olanlar, sanatı seçer. Büyülü ve sevgi dolu yapısıyla insanları etkiler ve insanların kalbine girer. Kimi de zanaatkarlığı seçer. Özellikle atalardan kendine geçen el becerisine yönelik işi devam ettirmek isteyebilir. Terzilik yapabilir. Ya da aşçı olur.   

ASLAN 

Aslanlar kendine güvenli, dışa dönük, yetenekli, sosyal ve hırslı çocuklardır. Ancak bazı Aslan çocuklarında tembellik ve kolaycılık yanı olabilir, buna meyilli çocukları şimdiden sevdiği alanlarda sorumluluk almaya teşvik etmek gerekir. Aslanlar genellikle şu meslekleri seçer: organizasyon gerektiren ve sosyal olan her türlü iş, yöneticilik, müdürlük, tiyatro ve sinema gibi sahne sanatları, moda ve her türlü tasarım alanı, girişimcilik, iş adamlığı/kadınlığı, şirketler zinciri, menejerlik, sporun bazı bölümleri, özellikle takım sporu ve siyaset. Turizm, seyahat alanı da onlara uygundur. Çocuklar ve gençlere yönelik eğitim alanında iyi bir öğretmen, koç ve başarılı bir müdür olur. Sahnede veya perdede güneş gibi parlarlar. 

BAŞAK

Başaklar titiz, içe dönük, çalışkan, sorumluluklarını bilen, zeki çocuklardır. El becerilerine yatkındır. Bir gruba, bir göreve bağlı olmaya, kendini adamaya yatkındır ayrıca. Çevresindeki sorunlara, aksiliklere karşı fazla duyarlı olur, sinirleri çabuk bozulur ve çabuk asabileşebilir. Kendine güvenleri de düşer. Onların desteklenmesi, olumlu ifadelerle teşvik edilmesi lazım. Teknik konulara karşı beceriklidirler ve matematik kafası gelişmiş olurlar. Başaklar şu meslekleri seçer: öğretmenlik, özellikle meslek, teknik, kimya, matematik gibi bilim dersleri veya yabancı dil öğretmenliği, devlet memurluğu, muhasebe, maliye, teknoloji üzerine ajanlık, medya, psikoloji. Doktorluk, eczacılık, laborantlık gibi tıp alanını seçen çok olur ayrıca. Moda ve tekstil alanını seçen de olur.  Yazmaya meraklıdır, iyi yazar çıkar aralarından.  

TERAZİ 

Teraziler dışa dönük, naif, zarif, sosyal yanı kuvvetli, herkesle anlaşmayı isteyen, kavgadan kaçan, neşeli ve konuşkan çocuklardır. Derslerde münazaralara, sanatsal ve sosyal etkinliklere katılmayı çok sever. Kiminde bilimsel alana ilgi ve beceri vardır. Terazilerin yatkın olduğu meslekler: avukatlık, hakimlik, menajerlik, halkla ilişkiler, turizm ve otelcilik, danışmanlık. Güzel sanatlara ve sanatın çeşitli alanına karşı yeteneklidir. Kuyumculuk, simsarlık işi ve antikacılık da uygundur onlara. Estetik ile yapı becerisinin birleştiği mimarlık alanı da onlara uygundur. Aralarından psikolog ve yazar çıkar.  

AKREP

Akrepler hırslı, dayanıklı, savaşçı yanı kuvvetli, duygusal ve kanlı canlı çocuklardır. Ancak kimi ketum ve içe kapalıdır. Bir şeyin derinine inmeyi seven, sezgisi yüksek, şüpheci ve araştıran kişiler olurlar giderek. Hareket, dayanıklılık gerektiren veya bir sorunu çözmeye, bir şeyi dönüştürmeye veya şifalandırmaya odaklı alanlara karşı beceriklidirler. Akrepler genellikle şu meslekleri seçer: askerlik, polislik, itfaiye, inşaat veya fizik mühendisliği, siyaset, dedektiflik, ajanlık, sigorta, finans işleri. Madencilik, petrol araştırma veya işletme işlerinde çalışan çoktur. Şifa ve tıp alanını seçen çoktur, aralarından çok cerrah, tıbbi araştırma yapan bilim adamı çıkar. Spiritüel işlere yatkındır, bio-enerji uzmanı, medyum olabilir kimi. 

YAY

Yaylar neşeli, hareketli, sosyal, aktif, oturmayı sevmeyen, zeki, çok yönlü, hevesli ve meraklı çocuklardır. İnandığı şeylere karşı aşırı savunmacılık ve hatta fanatiklik geliştirebilir ileride. Yabancı dillere ve kültürlere merak ve ilgi duyar. Gezmeyi, spor yapmaya bayılır. Yayların seçtiği meslekler: seyahat acentacılığı, turizm rehberliği, hosteslik, pazarlama, basın-yayıncılık, matbaa işleri, kitabevi sahibi, öğretim görevlisi, dekan, rektör. Medya alanına yatkın olan çok çıkar aralarından, genel yayın yönetmenliği, editörlük, gazetecilik, dergi işleri ve reklam yazarlığı yapan çoktur. Ayrıca hukukçu da çıkar. Din adamı veya filozof olur kimi de. Geleceği görme, kehanet yeteneği olanlar kahin veya Astrolog olur. 

OĞLAK

Oğlaklar içe dönük, disiplinli, sorumluluk sahibi, çalışkan ve hırslı çocuklardır. Akıllı ve kafalıdır. Kendilerine güvenleri eksiktir. Ailesi ve öğretmenleri tarafından desteklenmeye htiyacı vardır. Şımartılmayı istemez. Oğlaklar genellikle şu meslekleri seçer. Avukatlık, hakim veya yargıçlık,  devlet memurluğu, devlet veya özel büyük şirketlerde yöneticilik, kendi işinde patron, köklü aile şirketleri kurmak, siyaset. Yapı ve organizasyon yeteneği yüksek olanlar inşaat, maden mühendisliği, mimarlık alanını seçebilir. Disiplin ve fiziksel güce meraklı olanları asker ve polis olur. Kimi spor alanlarını seçer. 

KOVA 

Kovalar akıllı, tarafsız, herkesten farklı, dışa dönük ve sosyal çocuklardır. Sorumluluk duygusu ve organizasyon yeteneği gelişmiştir. Hırslıdır. Bilime, soyut konulara meraklıdır. Kovaların genelde seçtikleri meslekler: öğretmenlik,  araştırmacı yazar, profesör, bilim adamı, rektör, dekan, ekip yönetmeni, rejisör, takım koçu, bürokraside üst düzey yetkili, müdür, belediye veya kamusal alana yönelik mimarlık, çevre mühendisliği gibi işler, danışmanlık, havacılık. Teknoloji işleri, radyo, TV, elektronik işleri de onlara uygundur. Elçilik, uluslararası işler ve Hukuk alanını tercih edenler de olur.  Astrolojinin ve Astronominin birinci derecede burcudur. Dolayısıyla aralarından Astronomi, uzay bilimleri veyahut Astrolog olan çıkar. 

BALIK 

Balıklar hayal dünyası geniş, merhametli, duygusal, sevecen, içe dönük ve yumuşak başlı çocuklardır. Alıngandır ve kendine güvenleri biraz zayıftır çoğunun. Onun için pozitif bir şekilde desteklenmesi, teşvik edilmesi lazımdır. Tembel olmaya meyleden kimi Balık çocuklarına ise sabır ve sevgi ile ve aşırı zorlamadan, sorumluluk duygusu yüklenmelidir. Balıklar büyüdüklerinde şu meslekleri seçer: medya ve TV’nin özellikle sunuculuk, dergicilik, sanat yönetmenliği, reklam editörlüğü ve pazarlama. Deniz ticareti, balıkçılık da uygundur. Yemek becerisi yüksek olan aşçı olur. Ayrıca astrolog da çıkar.