Yazar mı olmak istiyorsunuz veya kitap yazmak? Ne duruyorsunuz, okuyun!

Sizlerle yine enteresan bir astrolojik konu paylaşmak isterim.

Önemli bir Astrolog, Rose Murray’in güzel bir makalesinden edindiğim notları paylaşmak isterim. Kendi bilgilerime de yer vermek isterim ayrıca.

Rose Murray’e göre, iyi bir yazarlık için gerekli astrolojik işaretler:

1- Merkür ve 3.ev bağlantısı birinci derecede önemli yazarlık için.

2- Merkür, Venüs ve ayrıca Neptün bağlantısı da önemli hayal gücü ve yazma sevgisi için.

3- Basım, yayında şanslı olmak hususu doğum haritasında 9, 10, 2.ev ve 8.eve bakarak bulunabilir.

Bu arada, Murray’e göre, haritada 3.ev boşsa, o zaman 3.evin Yönetici gezegenine bakmalıdır.  Birçok yazarın 3.evi dolu iken, kimisinin hem de önemli yazarların 3.evi boştur ama öte yandan haritalarında yazarlık vurgusu güçlüdür. Örn; John Steinbeck’nin haritasında 3.evi boş ama belki de en çok okunan yazarlardan ve dünyaca tanınmış bir yazar.
 

Haritada 3.ev boşsa o zaman, diyor Astrolog:
 
1- 3.evde Başak veya İkizler olması favoridir.

2- Merkür’ün Venüs, Jüpiter ve Neptün ile bağlantısı çok önemli yazma kabiliyeti için.

Örn; John Steinbeck’nin haritasında 3.evde Başak burcu var ama ev boş, yıldız yok içinde. Öte yandan, Başakın yönetici yıldızı Merkür Kovada ve Venüs’le kavuşumda ve Kovadaki Venüs-Merkür İkizlerdeki Plüton’la üçgen açı kalıbında.
 
Murray ayrıca, Steinbeck’nin haritasındaki Kova faktörünün yazıda toplumsal özgürlük, isyan motiflerini kullandığının ve Plüton faktörü de, toplumun özgürlük yoluyla vs dönüşümünü anlatan romanlar yazdığının bir göstergesidir, diyor.
 
Astrolog Murray’nin yazarlıkla ilgili diğer tespitleri:

1- Merkür köşe evde ise bu Merkür’e ekstra güç verir diyor.

2- Merkür-Venüs arasında altmışlık, üçgen, kavuşum veya kintil (72 derecelik) açı varsa iyidir.

3- Merkür-Venüs karşıklıklı ağırlamada ise iyidir (örn; Merkür Yengeç, Ay İkizlerde.)

4-Boğa veya Terazi 3.evdeyse iyidir, yazarlıkta Merkür’den sonra en önemli yıldız Venüs’tür çünkü. Sanat ve yazma sevgisi vs verdiği için.

5- Merkür-Venüs Midpoint (orta noktası)önemli diyor, bunu hesaplamak gerek tabii.

Örn; Merkür-Venüs midpoint Güneş’le kavuşumda olabilir, ki bu da bir yazarlık işaretidir.
 
Astrolog Murray’nin ayrıca “yaratıcı akıl” için tespitleri var. Buna göre;

1-12.ev, Neptün ve Balık burcu bağlantısı önemlidir.

2- Neptün haritada baskın, vurgulu ise.

3- Neptün MC’yi yönetiyor ise.

4- Neptün yazı yıldızlarıyla açılıysa.

Örn; Venüs veya Merkür’ün Neptün’le kavuşum açısı varsa haritada yaratıcı düşünce için favoridir.
 
Astroloğa göre diğer yazarlık tespitleri:

1- Uranüs vurgulu bir harita sonu sürprizli hikayeler yazarı çıkarabilir.

2- Ay ve Yengeç burcu vurgusu da önemli. Hayal gücü için iyidir özellikle.

Örn; Ay Yükselen burçta veya Yengeç Yükselen burç olabilir veya Neptün-Ay açılı olabilir. Veya Ay Yengeçte 12.evde olabilir.

Gelelim yayında şans durumuna.

Kimi yazar yazmakla zengin olurken kimi fakir geçirmiş hayatını, hatta sonradan kitapları çok satmış, değerlenmiş, kıymeti bilinmiştir, diyor.

Peki, bunun için haritada nelere bakmak gerekir..?

Murray’nin yayında şans için tespitleri:

1- 3. ve 9.ev bağlantısı önemli. (Mesela; haritada 3. ve 9.ev yönetici yıldızları açı yapıyor mu birbirine?)

2- Ayrıca Merkür-Jüpiter bağlantısı önemli. (Not: bu yıldızlar 3 .ve 9.evlerin doğal Yönetici yıldızlarıdır.)

3- Yay ve İkizler burcu vurguları önemli.

Örn; Boğa 9.evde ve Plüton Boğada 9.eve yerleşmiş olsun ve Venüs Başak burcunda yer alsın. Bu durumda, 9.evdeki Boğanın doğal yönetici yıldızı Venüs ile Plüton arasında bir üçgen yani çok olumlu bir açı olur. Bu yayında başarı ve para kazanma şansı demektir.
 
Yazarlıktan para kazanmak için ayrı tespitleri var Astroloğun:

1- Merkür ve 2.ev ve/veya 9.ev bağlantısı.

2- Merkür, 2. ve 3.ev bağlantısı.

3- Progress (İlerletilmiş) ve/veya transit Güneş, Jüpiter, MC burcu, MC içindeki yıldızlar ve MC burcunun doğal yönetici yıldızı önemlidir.
 
Örn; Stephen King’in doğum haritasında 2.ev para evinde Aslan var, Aslan’ın doğal yöneticisi Güneş ise 3.evinde Başak burcunda. King’in çok kazandığı yıl (ki öncesinde çok zorluklar yaşamış, 1.evinde Plüton ve Satürn var!) bu evlere yani 2. ve 3.evlerine çok güzel transit yıldız açıları almıştır.

Bu arada, King’in Başak Güneş’nin 3.evde olması yazmaktan para kazanmak demektir ayrıca.  
 
Murray’nin bir kariyer olarak yazarlık hakkındaki tespitleri:

1- 3. ve 10.ev bağlantısı.

2- 3. ve 10.evin burçlarının yönetici yıldızları arasında bağlantı.

Örn: 10.evde Başak var ve MC Başak burcunda (10.evin kesiti/ev çizgisine MC yani haritanın Tepe Noktası denir) ve 3.evde Kova var. Merkür Aslanda 9.evde ve Aslan Merkür-Yay Uranüs arasında üçgen yani olumlu açı var. Burada, 3. ve 10.evin yönetici yıldızları arasında üçgen açı olduğunu görürüz.

Çünkü Uranüs 3.evdeki Kovanın doğal yönetici yıldızıdır, 10. evdeki Başakın doğal yöneticisi ise Merkür’dür.
 
Örn; Stephen King’nin haritasında, 10.evde Koç var, MC Koçta, Koçun yöneticisi Mars ise Yengeçte 12.evde ve 3.evinde Başak ve Başakta Güneş var. Güneş-Mars altmışlık açıda.
 
3-Yazarlık mesleği için Dispozitörler de önemlidir.

Dispozitör: bir yıldızın katalizörü olan yıldızdır ki, bu o yıldızın içinde bulunduğu burcun doğal yöneticisidir.  Mesela, haritada Yengeçte bulunan yıldız veya yıldızların katalizörü Ay’dır doğal olarak çünkü Yengeç’in yönetici yıldızı Ay’dır. 

Örn: 10. evde Oğlak, Oğlakın yöneticisi Satürn 1.evde Boğada olsun, Satürn’ün dispotitörü Venüs 3.evde İkizlerde olsun.

Örnekte, Boğadaki Satürne katalizör olan Venüs’tür çünkü Venüs Boğanın doğal yönetici yıldızıdır.  

4-Ayrıca  yazarlık mesleği için 3. ve 10.evdeki burçların yönetici yıldızlarının Midpointleri (orta noktaları) de önemlidir.

Yazma yeteneğinizi kullanmakta sıkıntı çekiyorsanız, Satürn ve Plüton’unuza bakın demiş Astrolog.. 

Bir Astrolog olarak, yazmak, yazarlıkla ilgili kendi tespitlerime gelirsek…

Yazarlık, yazı yazmakla ilgili tespitlerim;

Murray’nin tüm görüşlerine katılmakla birlikte, onun tespitlerine ben de 6.ev, 7.ev ve 4.ev faktörünü ilave etmek isterim.

Yazı ile hayatını kazanan insanların 4.evinde de mutlaka bazı yıldızlar vardır doğal olarak. Çünkü 4.ev yuva evidir, bir yazar genelde evinde oturur yazar, home-ofis çalışır. Bu evdeki örneğin bir Merkür veya Satürn yazıyla hayatını kazanan, makaleler ve kitaplar yazan kişiye işaret ediyor olabilir.

6.eve gelirsek, bu ev zaten yazı burçlarından biri olan Başak burcunun doğal evidir. Haritada 6.evinde bir Merkür, bir Venüs veya Güneş bulunan kişinin de işi gücü yazmaktır. 6.ev iş, çalışma evidir zaten. Mesela, 6.evinde Neptün bulunan ve işi yazı, yayın, dergi veya TV olan çok kişiye rastlamışımdır. Bu doğal bir şeydir 6.evin iş ve çalışma evi olduğunu düşünürsek.

Tecrübelerime dayanarak yapmış olduğum tespitime göre, 6.evinde yazıyla alakalı yıldızları olan bir kişi hayatını yazarak kazanır, o kişi de evini genellikle home-ofis olarak kullanır.

Tabii bu evlerde yıldızların bulunduğu burçlar, yaptığı açılar o kişinin ne türden yazı yazdığını, bir gazeteci mi yoksa dergi yazarı mı, yoksa roman veya bilimsel konularda yazan biri mi vs olduğunu anlatır.

Bunlardan başka, 7.ev vurgusu önemlidir kanımca. Çünkü mesela Güneş veya Merkür’ü 7.evde olanlar, genellikle yazıyla sivrilen, özellikle yazı ile ün kazanan, yazı ve fikirleri sayesinde toplumun gözdesi olan hatta kendisi bir süre sonra yazılarını aşan bir üne kavuşan özellikle gazetecilerde gördüğüm bir yıldız yerleşimidir.

Tespitlerime göre, gazeteci veya haberci olan insanların Güneş’i ya 12. ya 7.evdedir genel olarak.

Bir tespitime göre de; Güneş’i 12.evde olanlarda, ayrıca Güneş veya Ay’ı 3.ev veya 10.evde olanlarda ya bir TV yayıncılığı/programcılığı ya da film sektörü vurgusu vardır. Tabii 10.ev ve MC genellikle bu işlere işaret eden burçlarda olur, örn; İkizler, Başak, Balık gibi.

Murray zaten yazarlığı meslek olan seçenlerde 3. ve 10.ev vurgusundan bahsetmiş ama ben buna TV, medyayı da dahil ettim çünkü 3.ev zaten medyanın doğal evidir, 10.ev ise, alanında öne çıkmak, meslek, kariyeri bu alanlarda olup toplumun tanınan kişileri olmak bakımından etki eden bir evdir.

Son olarak belirtmek istediğim; Murray 12.ev faktörünü belirtse de, sanki daha az önem vermiş gibi algıladım halbuki bu da yazarlığa vurgu yapan diğer önemli evler kadar önemlidir.

12.evde Güneş’i olan birçok yazar vardır, 12.ev zaten Balık burcu ve Neptün’ün yani hayal gücünün doğal evidir. Ve bir yazarın yazmak için biraz olsun inzivaya ihtiyacı vardır ki 12.ev inziva evidir. 

Ayrıca kendisinden çok kitapları, yazdığı yazıları ses getiren, yani yaptığı işleri kendinden daha fazla tanınmış olan yazı ile uğraşan insanların Güneş’inin 12.evde olması doğaldır.

Not: Merkür-Venüs dahil olmak üzere iki yıldızın Midpointi yani orta noktasını bulmak için size bir site linki vereyim.
http://www.noendpress.com/pvachier/midpoints/index.php   bu site tüm midpoint’leri hesap eder otomatik olarak.
http://www.cafeastrology.com/sunmoonmidpointrelationship.html bu site, 2 yıldız arasındaki midpoint hesaplamasına bir örnek vermiş.

Kaynak: Astrolog Rose Murray’nin yazarlıkla ilgili bir makalesinden alıntı.

Semavii