22 Temmuz 2023-05 Eylül 2023 tarihleri arasında Aslan burcunda 28 derecede geri hareketine başlayacak.

Venüs, samanyolundaki en sıcak ve en parlak gezegendir. Venüs, güneş ışınlarının büyük kısmını yansıttığı ve Dünya’ya en yakın gezegen olduğu için Güneş’ten ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak gök cismidir.

Venüs, Roma mitolojisinde aşkı ve tutkuyu simgeler. Yunan mitolojisinde karşılığı Afrodit’tir.

Venüs, sadece mitolojide değil tasavvufta da önemli bir yer tutar. Dokuz katlı göğün üçüncü katında yer alan Venüs, tasavvufta Zühre adıyla bilinir. Tarık Suresi, Kur’an’ın 86. suresidir. Sure, ismini 1. ayette geçen ve üzerine yemin edilen ve bir “necm yıldız” olduğu ifade edilen tarık kelimesinden alır. Tarık, geleneksel olarak halk arasında Zühre, çoban yıldızı, sabah veya akşam yıldızı olarak da bilinen Venüs’tür.

Venüs, Hindu inanışında tanrı Vişnu’nun karısı olan, zenginlik, iyi şans ve güzellik tanrıçasıdır. Hint sanatında, elinde bir nilüfer tutarken, serveti, kendini tanımayı ve ruhsal özgürlüğü simgeleyen, bir  nilüfer tahtının üzerinde padmasana pozisyonunda duran veya oturan zarif giyimli, refah duşu yapan altın renkli bir kadın olarak tasvir edilmiştir.

Venüs’ü diğer gezegenlerden ayıran önemli bir özelliği, kendi etrafında Dünya ve diğer birçok gezegenin tersi yönünde dönmesidir. Zodyak’ ın çevresini 225 günde döner. Bir buçuk yılda bir geri harekette bulunuyor. 40-42 gün geri hareketi sürüyor ve geri hareketinde beş köşeli yıldızı oluşturuyor. (ateş, hava, su ve toprak ve yıldızın en uç köşesi ruh’ u temsil etmektedir.) Venüs, her sekiz yılda bir aynı burçta geriliyor. Yani, 8 yıl öncesine bakarak aslında önümüzdeki dönemi kendi açınızdan biraz kıyaslayabilirsiniz. 25 Temmuz 2015 ile 08 Eylül 2015 yılında Venüs yine Aslan burcunda gerilemişti.

Venüs, Boğa ve Terazi burçlarının yönetici gezegenidir. Boğa’ da finans konuları, Terazi’ de ise ilişkiler konuları üzerinde çalışır. Venüs’ ün zarar gördüğü burçlar Koç ve Akrep’ tir. Güçlü olduğu burç Balık, düşük olduğu burç ise Başak’ tır. Gerilemeye başlayacağı burç olan Aslan’ da ise, ne yüceliyor ne düşüyor yani peregrin durumdadır.

Doğum haritasında kişinin Venüs’ ne hemen dikkat ederiz, kişinin haritasında hangi burçta  ve hangi ev’ de, hangi açıları almış. Kişi aşk’ da nasıl? Bencil mi? Çok verici mi? Kendinden yana mı? Ya da karşısındakini çok idealize eden biri mi? Duygusal mı? Stratejik tercihler mi yapıyor? Maddi değerlere mi önem veriyor? Aldatmaya ya da aldatılmaya açık mı? Bütün bu sorular haritada net olarak bellidir kişinin Venüs’ ü ile. Tabi açılarına da dikkat etmek gerek, Venüs’ ün bulunduğu burç güzel etki vermeyebilir fakat aldığı açılar ile yüceliyordur ya da tam tersi aldığı açılar ile kişiyi zorluyordur.  Örnek verecek olursak mesela Venüs’ ü Koç olanlar bir ilişkiye başlama konusunda aceleci tavırlar sergiler, hani uzun süre bakışalım, yazışalım gibi durumları sevmez, olacaksa olsun, olmayacaksa olmasın der. Dolayısıyla ilişkileri çok hızlı başlar, çok fedakar ilişkiler olmaz dolayısıyla bu tarz başlangıçlardan dolayıda sonlanma ya da kişiler ilişkiye değer biçmekte zorlanırlar. Venüs İkizler ise; ilişkide iletişim arar.Konuşamayacağı kişiyle beraber olmakta zorlanır. Venüs Aslanlar, aşkı bütün şaşası ile yaşar. Sosyal medyasında aşkını paylaşır, pahalı hediyeler alır verir. Olabildiğine şaşalı bir aşk yaşar. Venüs Teraziler, paylaşabildiği kadar mutlu. Ne kadar paylaşıyorsa o kadar keyif alıyor ilişkiden, ilişkilerinde uyumlu, tatlı ve ödün veren tarafı var. Karşısındakinin ses tonundan dahi keyif alır. Venüs Kovalar, yarı arkadaş yarı sevgilidir. Daha çok özgün ve özgür tiplere çekilirler. Venüs Balıklar, aşkın kendisine aşık. Kendi kafasında öyle bir aşk yaşıyor ki, belki karşı tarafın o aşk umrunda bile değil ama o aşıksa tamam.Sonrasında hayal kırıklığı da getirebiliyor tabi bu durum. Bu yorumlar genel olup harita özeline bakmak en doğrusudur.

Erkeğin haritasında Venüs sevgiyi verme ve sevgiyi almayı anlatır. Kadın haritasında Venüs, kadının kendini bir kadın olarak dişil olarak, kendisini sevme kapasitesini ve kendine nasıl değer verdiğini anlatır.


VENÜS’ ÜN ASLAN BURCUNDA GERİ HAREKETİNİN GENEL ETKİLERİ

Genel etkileri 3 ana başlık altında ifade etmek daha anlaşılır olacaktır. İlişkiler, finansal konular, estetik ve güzellik.

İlişkiler’ de Retro Venüs; Venüs’ ün arketipi esin perisi ve sevgilidir. Sosyallik ve sevgi dürtüsü, duyguları göstermek ve zevk dürtüsünü kişide aktive eder. Dolayısıyla Venüs gerileme dönemlerinde yeni bir ilişkiye başlanması istenmez. Evlenme ya da sizin için hayatınızda değerli olarak anlamlandıracağınız her türlü organizasyonlarında aktif edilmesi için keyifli bir zaman aralığı olmayabilir, aksilikler çıkması adına bu tarz bir yorumu da aktarmak doğru olacaktır. Daha önceki sevgili ya da arkadaşlar tekrar arayabilir, iletişime geçebilir fakat devamlılığı olmayabilir, güven duygusu ile ilgili sorunlar ile de karşılaşma ihtimali verebilir. Eski kişilerin gerileme döneminde tekrar zuhur etmesi aslında o kişiyle tamamlanmamış bir süreciniz ya da yarım kalmış bir konunuzdan dolayıdır. Bazen tek bir kelime vardır söylenmemiş sadece o kelimenin ifade bulması içindir. Bu dönemde geri gelen sevgiliye sevinmek, ya da değer biçmekten ziyade fark edilmesi gerekeni fark etmeye odaklanmak, süregelen ilişkilerde onarılması gereken hal ve konular üzerine gayret göstermek ve anlamlandırmak daha doğru olabilir. Venüs gerilemesi aslında, taahhüt altında olduğunuz her türlü ilişkide doğru sınırlar çizmek için güzel bir fırsattır.

Finansal Konularda Retro Venüs; Boğa burcunun yöneticisi olması ayrıca 2 ev Boğa ile ilişkili olmasından dolayı, bu dönemde maddi olarak ciddi yatırımlara, lüks harcamalara yönelmek için pek doğru zaman aralığı değil. Koşullar ve şartlarda değişiklik olma ihtimali ile karşılaşılabilir. Taşınma ve yer değişikliği için de aynı durum söz konusu. Paranın bereketini de göremediğiniz bir süreç olabilir, beklenmeyen harcamaların çıkmasından dolayı. Yeni ortaklıklar, iş kurma gibi süreçler için de doğru zaman dilimi değil. Var olan ortaklıkların da sınanacağı, güven duygusunun sorgulanacağı gibi durumlarda ihtimal olarak söylenebilir.

Estetik ve Güzellik Konularda Retro Venüs; Venüs güzellik, dekorasyon, giyim kuşam, müzik, kozmetik ürünler, her türlü takı ve süs eşyası konularıyla da ilgilidir. Estetik konularında ilk defa bir işlem yaptırmak istiyorsanız bu dönemde başlangıç yapmak pek önerilmez. Yaptırdığınız işlemden memnun kalmayabilirsiniz. Fakat daha evvel başlatılmış bir sürecin devamıysa belki olabilir, konu dış görünüş olduğu için dikkat etmekte fayda olacaktır. Evinizi dekore ettirecek, ya da tadilat işleri başlatacaksanız, örnek evinizi boyatacaksınız anlaştığınız boyacı gelmeyebilir , boyanın rengi istediğiniz gibi olmaz bu tarz aksilikler olma ihtimalini göze almanız gerekebilir.

 

Venüs’e bir de ruhsal astroloji yönünden bakalım;

Venüs geri hareketi ile şu soruyu her birimizin sormasını ister. Her çeşit ilişki içerisinde kendimizle, arkadaş, dost, partnerin, sevdiğin ve diğerleriyle yani yaşamla v.s ile kendimizi ifade ederken, anlatırken, yansıtırken hangi değerleri önemsiyoruz?

Venüs’ ün bizler ile asıl meselesi yansıttığımızı fark etmemizdir. Yani, kendi değerlerimiz üzerinden tanımladığımız kendimizi yaşama, topluma, ilişkide bulunduğumuz her yerde nasıl yansıtıyoruz fark etmemizi istiyor.

Bu fark ediş aslında 2020-2021 yılında tüm dünyaca yaşadığımız covid süreci ile (farklı astrolojik vurgularla ) başladı. O dönemde 19 Aralık 2021 tarihinde Venüs yine geri hareketteydi. O dönemde yeni alışkanlıklar, yeni ilişki modelleri, yeni anlayışlar geliştirdik. Tüketim anlayış ve tarzımız değişti. Sosyal ilişki kurma biçimimiz değişti. Herkes kendi dar alanlarına sığındı. Hepimiz nereye sıkıştık? Gerçek anlamda Sevgi İlişkileri Kurduğumuz bir alana sıkıştık. 19 Aralık 2021 tarihinde Venüs geri hareketi ile bize neyi anlattı? Sevginin Değerini Bilmeyi, ilişkinin, ilişkilerin Öz’ de ne kadar kıymetli olduğunu anlattı. O tarihte bizlere farkındalık ve değerler konularında kendimizi sorgulatarak sevginin gücünün nereden, nasıl, hangi varoluş anahtarlarıyla geldiğini anlamlandırmamızı istedi. Her birimiz bütün bu sıkıntılı 2 yıl boyunca kimlerden destek alıp, kimlere destek verdiysek sahip olduğumuz bu ilişkilere daha fazla sahip çıkarak ve daha fazla şükran duyarak yaşamayı ve değer vermeyi, kendi değerlerimle sahip çıkabilmeyi öğrendim mi?

İşte bu süreç (2020-2021 Covid) ile yıkılan eko sistem bir araçtı aslında. O yoğun ve ağır enerjiler bizlere ne dedi? Bilinçte başkalaşım, uyanık bir zihin, farkındalığın farkındalığını yaşayacaksınız dedi. Bir tür başkalaşım gibi. Bu başkalaşımı fark etmek müthiş bir şey aslında, bizlere sunulmuş bir mucize olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla da eğer bizler normal şartlarda bu dönemi bir mucize olarak algıladıysak, yaşamış olduğumuz tüm sıkıntıları anlamlandırabiliriz. Anlam bulmamız demek değeri, değerli olanı fark etmemizdir. Yani yaşadığımız olayların içerisindeki cevheri yakalamış oluruz.

Venüs, Dünya gezegenine Ay’ dan sonra en yakın ve en parlak cisimdir. Akşam yıldızı ve sabah yıldızı olarak parlayan bu gezegen, Dünya gezegenin de yaşayan biz varlıklara ne göstermek istiyor, etkisi ne olabilir ki? Akşam yıldızı olduğunda sevgi dolu bir dişil, sabah yıldızı olduğunda ise daha savaşçı bir dişil etki içerisinde oluyor.

Zaten dişil bir gezegen olan Venüs, Dünya yaşamında var olan biz ruhlara dişil etkiler olan. Sevgiyi başkalarıyla alıp verme, paylaşma, ruh cömertliği, destekleyici duygusal bağlar kurabilmek, dostlukları güçlendirmek yani diğer insanlarla ve çevreyle “birbirine bağlı” ilişkiler geliştirmek. Tüm bu değerleri sevgi dolu, önyargısız mı yapıyorsun? Olan her şeyin O’ dan geldiğinin farkında mısın? Yoksa bir savaşçı gibi eleştirel, empati kurmadan mı yapıyorsun?

Temmuz ayında Aslan burcunda ki Venüs gerilemesi ise; Mucize ile gelen Öz’ deki cevherini buldun mu? Yaşamın sana sundukları ya da sunmadıklarından kendinde fark edişlerin neler? Duygusal ve mantıksal olarak dengede misin? Mars’ ın da Venüs’ e eşlik edeceği bu süreçte yaşamın sana sunduğu ya zorladığı alanlarda kendi değerini ve diğerlerinin değerini sevgi ve şükran duygusu ile her koşulda anlamlandırıp. Ben’ den Biz duygusuna gelebildin mi? Bu süreçte bir kez daha fark etmeni isteyecek.

Arzu Bulut