Uzaylıya Rezil Olacağız!

3.421 views

Birleşmiş Milletler, uzaylılarla Dünya’yı ziyaret etmeleri halinde ilk teması sağlayacak özel bir elçi atayacağına dair haberleri “saçmalık” olarak nitelendirdi. Nesi saçmalık? Saçmalık olan ne? Asıl bu yapılan saçmalık!

Bu zihniyet yüzünden “galaktik fiyasko” yaşayacağız. BM’nin açıklamasına göre uzaylıların Dünya’yı ziyaret etmesi durumunda onlara muhatap bir BM elçisi atanmayacakmış. Açıklamayı BM’nin hangi bölümü yapıyor; merkezi Viyana’da bulunan BM Uzay İşleri Ofisi, Unoosa!

Unoosa açıklamasında diyor ki, “Sunday Times’in haberi saçmalık”… Yani yine “basın abartıyor”. Bence de Sunday Times abartıyor. Bence Sunday Times BM’yi abartıyor. Zaten Unoosa açıklamasında ne diyor; “görevlerimiz BM Genel Kurulu tarafından tanımlanmıştır ve şu anki görevlerde değişikliğe gitme gibi bir proje yoktur”…

Elbette saçmalık, bence bu “uzay işleri ofisi” tıpkı “silahsızlanma komisyonu” veya “çevreyi koruma dairesi” gibi. Anlayan anlamıştır. Daha da anlamayan nasılsa anlamayacaktır, devam.

Diplomasi âlemini çok seviyorum. Düşünün, Viyana’da BM Uzay İşleri Ofisi’nin önüne bir tane, fincan altlığı şeklinde UFO inse… UFO’nun içinden dört beş tane yeşil, antenli uzaylı inse… Bunlar ofisin kapısını çalsa Unoosa onları içeri alamayacak! Çünkü Unoosa’nın “görevleri BM Genel Kurulu tarafından tanımlanmıştır”. Ayrıca “şu anki görevlerde değişikliğe gitme gibi bir proje yoktur”… Zaten “hukuken” ve “teknik açıdan” uzaylı yoktur!

Hatta BM “bahse konu malum gezegen ile onunla bağdaşık galaktik sistem arasında” karşılıklı diplomatik tanıma olmadığı için BM diplomatları kapıya çıksalar da, dışarıda kimse yokmuş gibi yapıp içeriye dönecekler…

Diyelim ki, uzaylılar Dünya ile temas istesinler. O, bu kadar kolay olmaz. Önce İsviçre’de otellerde gizli gizli görüşülecek. Neden İsviçre? Çünkü İsviçre güzel… İsviçre’deki oteller de çok pahalı! Görüşmeler uzun sürecek. Uzun sürsün ki, biriktirilecek harcırahlar bir şeye yarasın. Elbette uzaylılar ne derse önce “evet” denilecek. “Evet” denecek ki, uzaylılar gelmeye devam etsin. Ziyaretler sürsün ki, görüşmeler için harcırahlar da sürsün…

Sonra uzaylıların önüne bir dizi belge konulacak; Mutabakat Zaptı; Yardımlaşma ve İşbirliği Antlaşması; Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Antlaşması; Kültürel, Eğitsel ve Bilimsel Değişim Protokolü; Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası…

Çok uzun bir liste, çok uzun bir süreç… Sonrası kolay. Birkaç tane “aile fotoğrafı”, çalışma yemekleri, olmazsa kahvaltısını -boş verin BM ödüyor- ve törenler, kutlamalar, davetler, kokteyller…

Devamında işin en keyifli kısmı var. Bir büyükelçi atanacak. Ama sadece bir büyükelçi ile olmaz. Şoför lazım, aşçı lazım, garson lazım, koruma lazım, bahçıvan lazım. Bunların bürokratik işleri için birkaç ataşe daha lazım. Yazışmalar için bir tane, görüşmeler için de birkaç tane daha diplomat lazım… En fazla 150 atama ve tayinle bu iş tamamdır.

Ondan sonrası ise şöyle; uzaylılar soracak, “bilmem kaç ay önce gönderdiğimiz yazıya cevabınız nedir?”

Yazı mı? Cevap mı? Bilmem kaç ay önce mi? Hay Allah, bir aksilik var herhalde. Bizde aksilik asla olmaz, ama yine de bir bakmak lazım.

“Bu gelişme son atamalardan önce olmuş. Müsaadenizle biz konuyu araştırıp, ilgili daire görüşüp, binaenaleyh sizinle paylaşabileceğimiz bir bilgi varsa, size iletelim. Siz bizi birkaç yıl sonra yeniden arayıp. Ama lütfen mesai saatleri içinde olsun, yoruluyoruz!”

Şundan eminim; uzaylılar “bugün” gelseler, hatta işi sağlama almak için “hem New York’a hem de Brüksel’e” inseler, kendilerine muhatap bulmaları “altı ay”, el sıkışmaları “altı yıl” sürer!

Yorum Yapın