15 Temmuz Analizi

1.153 views

1-Askerlerin terfiini ve ordudan ihraçlarını belirleyen Askeri Şura’dan önce, ordudaki cemaatçiler belirlenmişti, ve İzmir kaynaklı bir mahkeme kararıyla, haklarında harekete geçilecekti.
2-Şura’dan önce düğmeye basılması kararlaştırıldı, bu zamanlama özellikle yüksek rütbeli cemaatçilerin ihracı için bir dayanak da olacaktı.
3-Elbette cemaatçi subaylar da durumun farkındaydı. Şura’da terfi umutlarının kalmaması bir yana, ihraç öncesi açılacak mahkemelerle özlük haklarından da mahrum kalacaklardı.
4-Bu yüzden, aslında sonbaharda planlanan darbe planını öne çektiler. Ama hem yeteri kadar kalabalık değillerdi, hem de planları çok hamdı.
5-Diğer askerleri ve kamuoyunu etkileyecek zaman ve güçleri yoktu, prematüre bir şekilde, büyük bir risk alarak, son kozlarını oynadılar.
6-Yine de, darbe girişimine katılanların hepsi cemaatçi olmadığı gibi, tutuklananların da hepsi darbede aktif rol oynamadı. Tutuklamalar, daha önceden hazır bekleyen bir listeye göre yapıldı, listede olmayanlar da yakalanan listelerden eklendi.
7- En büyük hataları internet ve telekomünikasyon konusunda oldu. Uydu merkezleri, digitürk gibi çok kanallı medya platformlarını susturup, TRT üzerinden yayın yapacaklardı, beceremediler.
8- İkinci hataları, kuvvet komutanlarını ve genelkurmay başkanını enterne etmek için uygun olan saatlerin, darbe başlangıcı için çok erken olmasıydı.
9- Üçüncü hataları, başta 1. Ordu komutanı olmak üzere, Şura’da terfi bekleyen komutanların, onlara destek vermeyeceklerini, tersine, karşılarına geçerek, daha yüksek terfiler talep edebileceklerini hesaplayamamalarıydı.
10- Dördüncü ve en büyük hataları, iktidara ve RTE’ye karşı olan herkesin desteklerini alacaklarını sanmalarıydı.
11- Kuvvet komutanlarını pasifize edip, genelkurmay karargahını işgal ettiklerinde, sanki emir komuta zinciri var gibi, bütün ordunun emirlerine itaat edeceğini düşündüler.
12- Sonra halkı sokaklardan uzak tutmak için, ellerindeki az sayıda uçak, helikopter ve zırhlıyla etkilerini yüksek göstermek için bir şov yaptılar. Ama film burada koptu.
13- Halk da, medya da bu aşamada direnişe geçti. Meclisin, köprünün, ya da sivillerin üzerine ateş edilmesini kabul etmedi.
14- Sonra RTE devreye girdi ve halkı sokaklara çağırdı. Beğenelim, beğenmeyelim, kitlesi de ona sahip çıktı. Ve yine beğenelim, beğenmeyelim, Efkan Ala ve polis güçleri de, son derece başarılı oldular.
15- Marmaris’teki saldırı bu darbe girişiminin ana fikridir. Aslında hedef kesinlikle bir suikastken, ekibinin yetenekleri RTE’yi suikastten kurtarmış, ve hava üstünlüğü darbecilerdeyken, belki de hiç anlayamayacağımız bir şekilde, İstanbul’da korumaya alabilmiştir.
16- Darbe girişiminin Batı tarafından onaylanmamış olması mümkün değildir. Risksiz ve her sonuçta karlı çıkacakları bir girişimdir.
17- Cemaat aklının askeri idaresi de, RTE’nin iktidardan indirilmesi de, başarısızlık durumunda, orduya maddi ve manevi büyük bir zarar verilmesi de, ülkenin ağır bir ekonomik fatura ödemesi de, Batı’nın istemediği sonuçlar değildir.
18- Şimdi bir cadı avı var, ve kısa sürmeyecek. Ordu hem kadro, hem imaj açısından, hem de manevi güç açısından çok büyük bir zarar gördü. Bu zamanda ve bu coğrafyada bu hiç iyi değil.
19- En büyük sorun, linç kültürü olan kalabalıkların, yarın başka karşılaşmalarda kendilerine duyacağı güven. Geleceğimiz için en büyük tehlike bu.
20- Ve dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, suikastler başta olmak üzere, iktidara yönelik bazı eylemlerin, sokakları karıştırabileceği senaryolar.
21- Şimdi gözler RTE’de. Ya daha da otoriterleşecek, ülkemizde yaşamamız daha da zor olacak, ya da darbe karşıtlığı ortak paydasından oy devşirmek için, daha demokrat görünmeye çalışacak.
22- Ben iyimserim, ikincisini daha muhtemel görüyorum. Ne şeriat, ne darbe, huzurlu bir Türkiye…

Yorum Yapın