Çarşamba, 19 Temmuz 2006 23:09

"Düşünen Adam" Ne Düşünüyor?

Yazan 

İstanbul’da Eylül ayına kadar ziyaret edebileceğimiz Paris Rodin Müzesi Koleksiyonundan toplam 203 François Auguste-Rene Rodin eseri arasında, Fransız Heykel Ustası'nın ünlü 'Düşünen Adam' heykeli de var. 'Düşünen Adam', sanat tarihçilerine göre Rodin‘ nin yaşamı boyunca üzerinde çalıştığı büyük bronz 186 figürlü "Cehennem Kapısı" ndaki figürlerden biri olan, İtalyan Şair Dante Alighieri yi tasvir eden figürdür. Rodin‘nin Eşi Rose ile birlikte gömüldüğü Meudon' daki mezarında da, bir ‘Düşünen Adam’ bulunmaktadır.

 

İstanbul Rodin sergisinden kuşkusuz ki memnundur. Ancak Düşünen Adam uzun zamandır Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesinde düşünmektedir. 'Düşünen Adam‘ın Bakırköy kopyası Ressam Heykeltıraş Kemal Künmat tarafından Hastanede kaldığı sürede yapılmaya başlanmış, Mehmet Pişdar tarafından tamamlanmıştır.

Rodin’nin taşı dillendirdiği, biçimlendirdiği heykelinin, René Descartes ‘ın 1600 lerde, Saint Augustain’ne "Si Fallor Sum" (Yanılıyorsam, varım) Cevaben söylediği "Cogito, ergo sum" düşünüyorum, öyleyse varım, tam ifadesi:Ego Cogito ergo sum sive existo ben düşünüyorum öyleyse ben varım, paralerinde, kendini, cenneti ve cehennemi düşüncesinde yaşattığını yarattığını ya da Yaradanı düşündüğünü sanabiliriz.

Varlık, kavramlar, objeler, olaylar arasında ilişki kurabilmemiz düşünceyle mümkün olabiliyorsa düşünmek var olmaktır. Düşünmenin sadece insana özgü olduğu mu? sorusuna cevabın Kainatta insan dışındaki varlıkların, bitkilerin, hayvanların birbirleriyle kurdukları iletişim sistemine bakmanın bir cevap olabileceğini sanıyorum, hatta bu sorunun derin analiz edilmesini savunuyorum. Düşüncenin gerçekliği, insanın kendi içsel evreni içinde aklın da katıldığı dille, biçimle ifadesinde meydana gelir ya da gelebilir.

Öte yandan 'Puslu Kıtalar Atlası'nda(1) düşünen bir adamı ‘düşünen’, düşleyen, düş olan, düşün gerçekliği olan, düşlediği için mi düşündüğü için mi yoksa hepsi için mi vardır var olmuştur? İnsan düşüncesini görünür kılmazsa gerçeklikte var mıdır? Düşünce biçimlendirilmezse düşünce değil midir? Ya da aslında ifade yoksa biçim de yok mudur? Ve sürekli biçimlendirmeye yaratmaya çalıştığımız hayatımız gerçekliğimiz mi?

Rodin heykelini düşüncesini dokunabilecek, görülebilecek bir biçim haline getirmek için mi yaptı? Kemal Künmat düşüncelerinin dışarıdakilerin güvenilir ve tekdüze mantığına uyması için mi kopyasını yaptı? Yoksa İbn-i Sina ‘nın düşündüğü gibi, düşünmeyi yaratan aslında ruh mu? Düşüncesinde düşlediğini yaşayan Ruh…

Boğazın serinliğinde kendisini izlemeye gelenleri karşılayan 'Düşünen Adam’ ne düşünüyor? 'Düşünen Adam’ı izleyen bizler hangi gerçeklikte neyi düşünüyoruz? Peki var mıyız?

(1) Puslu Kıtalar Atlası-İhsan Oktay Anar.

Okunma 29402 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 01 May 2013 12:36
Zeynep Ergen

1973 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Üniversitesi’ nde Sanat Tarihi okumanın keyfini ve ayrıcalığını beş yılda tamamladım. Aileden gelen Tasavvuf geleneği, cocukluğumdan beri Rüyalar ve Gizemli Konular ile ilgili olan deneyimlerim,1999 itibariyle Gizemciler Grubunun Kurucuları arasına katılmamla berraklaştı. Ruhsal Yolumda Rüyacı olmayı seçtim. Rüya Okumalarımı çeşitli platformlarda paylaşıyorum. Okültizm, Gizemcilik, Tasavvuf, Durugörü ve Şifa Teknikleri ‘ni araştırıyorum, yolculuğumda deneyimliyorum ve paylaşıyorum. Gecenin Rengi, Dervişin Huzuru, Dolunayın Işığı eksenimdir. Yazmayı, bendirle dem tutmayı, siyah kedileri, kuzgunları, Eski Sokakları severim. Yolda paylaşmaya devam...

Web site: www.aydakikedi.com

@derki.com. Tüm hakları saklıdır. Yazılardan kaynak gösterilmek şartıyla alıntı yapılabilir.