Baba Olmak ‘Cinsel Dürtüleri’ Azaltıyor

1.787 views

Çocuk sahibi olan erkeklerin testosteron hormonu seviyesinin azaldığı belirlendi. Önceki araştırmalar, denklemin diğer yönde ilerlediği, yani testosteron düzeyi daha düşük olan erkeklerin baba olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yönündeydi.

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden Christopher Kuzawa ve ekibinin yaptığı araştırma baba olmanın, erkeklik hormonu testosteronun seviyesinin düşmesine neden olduğunu gösterdi. Bu da erkeklerin bir süre cinsel açıdan ‘durulmaasına’ neden oluyor.

Birçok hayvan türünde olduğu gibi insanlarda da doğumdan sonra vücudun testosteronun üretimini azalttığını belirten Kuzawa, bu sayede erkeklerin biyolojik olarak, en azından bir süre, çocuğuyla ilgilenmeye programlandığını vurguladı.

Bilimadamları, Filipinlerde 21-26 yaşındaki 624 erkeğin hormon seviyesini 4,5 yıl boyunca inceledi. Bu dönemde, araştırmaya katılanların üçte biri ilk kez baba oldu.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Lee Gettler, testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin ‘daha girişken’ oldukları için de baba olma şansının daha fazla olduğuna ancak çocuk sahibi olduktan sonra hormonun seviyesinin büyük oranda azaldığına dikkati çekti.

Baba olmanın ve yeni doğan bebeğe bağlı ”sıkıntıların” duygusal, psikolojik ve fiziksel ”düzenlemeler” gerektirdiğini belirten Gettler, araştırmanın erkeklerin bu ”düzenlemelerle” başa çıkabilmesi için ”biyolojik değişim” geçirebileceğini gösterdiğini ifade etti.

NTVMSNBC

Önceki İçerikİşte formül: Bol Seks, Az Hayal
Sonraki İçerikKüresel ve Kronik Açlık Başlıyor…
Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş
18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...

Yorum Yapın