Siyasi Partilerin Yıldız Haritası

23.498 views
Astrolojide her şeyin yıldız/doğum haritası vardır.
Nasıl ki bir insanın doğduğu tarih ve saate göre çıkarılan bir doğum haritası vardır, bir olayın, bir ülkenin ve bir partinin de kuruluş tarihine göre çıkarılan bir doğum haritası vardır. 
Mesela, Türkiye 29 Ekim 1923, Ankara, 20.30 doğumlu bir ülke, burcu Akrep, Yükselen burcu Yengeçtir.
Şimdi ülkemizin önde gelen siyasi partilerinin yapısını, özelliklerini biraz tadımlık düzeyde inceleyeyim sizin için.
 
AKP
14 Ağustos doğumlu, burcu Aslan, yükselen burcu Terazi.
AKP’nin güçlü bir haritası var. Şans yıldızı Jüpiter ve Venüs’ün haritanın tepesinde Yengeçte olması onu hayli şanslı ve itibarlı kılıyor.
Erdoğan’ın Plüton’u AKP’nin Güneş’i üzerinde, ki bu onun partiyi dönüştürmeye çalıştığını ve parti üzerinde çok otoriter bir gücünün olduğunu göstermekte. Plüton’un bu pozisyonu bana, Erdoğan partiden ayrılırsa, parti yaşar mı acaba, dedirtiyor?.
Çünkü Plüton en büyük güçtür, “dönüşümsel güç” ve kişi dönüştürürken yok edebilir de, güç kontrolsüz bir güce dönüşebilir.
Plütonik dönümüşü başarma veya başaramama bakımından, 2012 Kasım- 2013 Nisan ve 2014 Ekim önemli tarihler görünüyor.
AKP’nin güçlü noktası; değişimci ve eylemci olma gücü! Dünyayla entegre olmayı başaran girişimci yanı..
Bir diğer güçlü yanı; maddi ve refah açısından ülkeyi dünya ülkesi noktasına taşıma yeteneği.
Kendine güvenen bir Aslan gibi davranıp, ekonomik olarak ülkenin çıtasını daha yukarı çıkarmaya odaklansın derim, Yengeç yıldızları bereketli ve onlara ışık tutucu bu konuda.
AKP’nin zayıf karnı ise, Türkiye’nin Neptün’ü ile AKP’nin Güneş’i kavuşumda, buna kısaca Neptün sihri diyelim; Neptün’ün iyi yanı halkı ikna etmek, ideal aday reklamını iyi yapabilmek, ama bunun kötü bir yanı vardır ki, bu sihre kendini fazla kaptırmasıdır. Neptün sihir verir ama sihrin bir anda dış bir olayla sönebilmesi riski da taşır..
Önümüzdeki 2.5 yıl boyunca, Akrepte gezecek Satürn hem ülkenin Neptün’üne hem AKP’nin Neptün’üne gergin açı atacak, sihri doğru kullanmaları gerekecek, aksi taktirde sihir sönebilir.. Masaldı gerçek oldu mu yoksa, masaldı bitti mi dedirtecek bu yıldızlar bakalım..
MHP
MHP 8 Şubat doğumlu, Kova burcu bir parti.
Güneş-Mars kare açısı, kavgacı bir parti görüntüsü vermekte, ayrıca haritadaki kadın figürler, Ay ve Venüs’ün bazı sert açı alması, onları adeta “Erkekler Partisi”ne çevirmiş.
Merkür-Jüpiter açısı; pek belli etmiyorlar ama içlerinde okuyan, entelektüel kesim çok olsa gerek.
Bir “misyon” partisi oldukları, Mars-Neptün kavuşum açısından belli.
Başak Plüton’unun açısız kalması, bir türlü kendilerini dönüştürememelerine neden olmakta.
Türkiye-MHP’i kıyasladığımda, partinin Kova Güneş’i ülkenin 8.evine düşüyor, ülkeyi gizli yöneten bir parti olduğuna işaret ediyor gibi..
Marsı çok güçlü olsa da, Kova ve Neptün faktörü yani “misyon” partisi imajı onları çok da ileriye taşımıyor ülkede..
MHP AKP ile çok iyi anlaşıyor gibi görünüyor, ancak 2.5 sene Akrep burcunda kalacak Satürn onları kavga ettirebilir.
MHP’nin haritasına bakınca, partinin güçlü noktasının “gençler” olduğunu görüyorum. Bu partiye genç bir lider yakışır, genç bir lider onu ileri taşır.
Partinin ayrıca gençlere çok önem vermesini tavsiye ediyorum, özellikle teknolojiden iyi anlayan gençler.
CHP
CHP 9 Eylül 1923 doğumlu, Başak burcu bir parti.
CHP bugüne kadar nasıl ayakta durdu diye merak edenler; Türkiye doğum haritasının 4.evinde Başak burcu var, 4.ev bir ülkenin köklerini anlatır, adeta o ülkenin atası gibidir. İnsan köklerinden vazgeçemez, işte toplum da Türkiye Cumhuriyeti ailesi yaşayana kadar, CHP’den vazgeçemez.
Ayrıca, Türkiye’nin haritasında olan ve ülkeyi bölünmekten ve zor durumlardan kurtaran, bana göre “kutsal üçgen”  Jüpiter-Uranüs-Plüton üçgen açısının aynısı CHP’nin haritasında da var, yakın tarihlerde doğmuş olmanın bir avantajı bu.
Peki, neden bir türlü iktidar olamıyor?..
Nedeni; CHP bir kimlik krizi yaşıyor.
Astrolojik olarak yaşadığı kimlik krizi şöyle; CHP bir siyasi parti olduğunu unutup kendini Araştırmacı-Gazeteci sanıyor!
Bu haliyle, CHP, yıllarca yolsuzluklarla mücadele etmiş, kendisi gibi bir Başak burcu olan Gazeteci Uğur Dündar’a benziyor.
Başaklardan çok iyi araştırmacı, gözü pek gazeteci çıkar. CHP ruhunda olan bu araştırmacı-gazeteci yanını fazla abartıyor..
Ayrıca sürekli hem iktidarla ve kendileriyle didişmelerinin sebebi; yine burcunun bir özelliğinden dolayı; Başak burcu eleştirmeyi çok sever!
Kılıçdaroğlu Yay burcu bir Lider, onun Plüton’u CHP’nin Ay’ına kavuşum yapıyor, bu da onun partinin ruhunu dönüştürmeye çalıştığının bir işareti. Belki de CHP’ye farklı bir ruh katmaya çalışıyor. Ayrıca partiye hayat veren  ateşli Yay burcu enerjisi var Kılıçdaroğlu’nun, ancak Başak Satürn’ü, onun da yer yer CHP’yi bir bürokrat gibi yönetmeye çalışmasına neden olmakta.
2013 yılında, CHP siyasi bir parti olduğunu hatırlayacak sanırım..
CHP’nin güçlü noktası; kutsal üçgenidir çünkü ülkemizin haritasında da mevcut olan bu Uranüs-Jüpiter-Plüton üçgeni faktörü ülkemizde hem dindar, inançlı, hoşgörülü, hem demokrat hem eğlenmeyi, mutlu olmayı, girişimci olmayı seven bir toplumu da temsil etmekte.
İşte, CHP’nin hem ülkede var olan hem kendisinde var olan kutsal üçgenini harekete geçirmesinin kilit yolu bu bence: ülkenin genelini temsil eden bu kesime ulaşabilmesi.
BDP
2 Mayıs doğumlu, Boğa burcu bir parti.
Partide sanatçı kesimden insanların olması, Boğa burcu Güneş ve Venüs’ün etkisi diyorum.
Mars Yengeçte, Güneşe göre 3.evde, reklama ağırlık verirlerse çok şey kazanırlar diyor bu açı kalıbı da..
BDP’nin Venüsü Boğada, Venüs’ün doğal burcu Boğadır, bu da ona güç katmakta, ayrıca partideki “kadınların gücünü” de gösteren bir işaret bu.
Leyla Zana bir Boğa burcu sanırım, Zana partiyi yönetse, sanki daha popüler ve güçlü olur gibi geldi bana.
Ay ve Uranüs’ü Balıkta, “ideoloji” üzerine kurulan parti olduğu belli ve özgürlükler vs.
Ancak, Kova Neptün ülkenin 8.evine düşmekte, bu gizli “misyon” partisi izlenimi vermekte.
Kova Neptün’ün sert açısı, ne zaman “misyon” partisi görüntüsü verseler, şimşekleri üzerlerine çekmelerine neden oluyor.
Çünkü Balıktaki Uranüs ve Ay’ı “barış, demokrasi” çerçevesinde insanların birleştiği bir parti olduğunu vurgulayıp buradan halkın onayını kazanırken, bu çizgiden çıkıp “misyon” partisi olmaya kalkıştıklarında çuvallama riskleri var.

Partinin kapatılması konusu vardı bu yazıyı yazarken, kapatılmayacağını söylemiştim o dönemde bazı kişilere.

İşçi Partisi

İşçi Partisi Kova burcu bir parti. 
İşçi Partisinin kuruluş tarihi 1961. 
Bu küçük bir parti ama neden hala ayakta diye merak edip baktım genel haritasına. Yani yine yukarıda belirttiğim Kova faktörü var, büyümemesinin nedeni de bu bitmemesinin nedeni de bu görünüyor. Türkiye “misyon” partisini pek sevmiyor, ama belli bir kesim misyon ruhu taşıyanlarca devam ettirilmekte. 
Bazı yıldızları, ülkede açık muhalefet yaptıklarını gösterse de, Kova Güneşi perde arkasından acaba ne işler yapıyorlar duygusu ve şüphesi veriyor olsa gerek halkın zihninde. 
Öte yandan, seslerini dünyaya duyurma güçlerini de iyi gördüm partinin. 
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in bazı gizli bilgileri ortaya çıkardığına şahit olduk, partinin Merkür’ünün ülkenin Uranüs’ü ile kavuşumda olunca bu normal dedim içimden, Merkür-Uranüs kavuşumu adeta radar görevi yapan bir alet gibi, kulakları keskin belli. Ayrıca partinin Uranüs’ü ülkemizin Neptün’e kavuşumda, bir anda popüler oluyorlar, sonra bir anda popülariteleri sönüyor. Önemli dönemlerin, çalkantıların habercileri ya da katalizörleri olabilme gücünü de gösteriyor. 
Mars’ı ülkenin 12.evine düşüyor, bu ya eylemlerini gizli planlıyorlar anlamında ya da eylemsel enerjileri ülke tarafından bloke ediliyor anlamında.
Koç Venüs dinamik gençler tarafından tutulmasının nedeni olsa gerek. Ancak Ay, Satürn; Venüs yıldız açıları parti içinde yaş farkı yelpazesi oldukça geniş görünüyor. Ve parti içinde olaylara bakış açıları, birbiriyle duygusal, sezgisel iletişimleri zor görünüyor, birbirini anlayaman insanların harmanı dikkat çekiyor.
Peki DTP neden kapatıldı?
DTP 9 Kasım doğumlu, Akrep burcu.
Normalde, Akrep burcu parti ülkede çok tutulur, bir Akrep ülkesi olarak, halk benimsenir.
Ancak, partinin haritasında çok sert, partiyi kitleyen bir büyük kare açı kalıbı var; Satürn, Güneş, Neptün ve Mars arasındaki 4’lü büyük kare açı!
Ve yine, Kova faktörü görüyoruz DTP’de de.. Ay ve Neptün’ü Kovada…
Yani DTP, BDP’nin aksine, “misyon partisi” görüntüsü vermekte, Mars Boğada, Neptün ve Ay Kovada ve Satürn Aslanda! Ve hepsi gergin açıda! Misyon ve hem katı hem sorun yaratan bir misyon..
Kapatıldığı gün, 11 Aralık 2009’da, Jüpiter, Şiron, Neptün Kovada DTP’nin yıldızlarını dumura uğratıyor!
Bu ülkede “misyon partisi” fazla yaşamaz… İki kere iki dört..
HAS Parti Neden kapandı?
Partinin yıldızlarına bakıyorum, 1 Kasım doğumlu, Akrep burcu.
Ülke Akrep burcu partiyi sever, benimser dedim. Azıcık öyle de oldu, küçük ama gücü olan bir parti olmasını da bence Akrep burcu olmasına borçlu.
Ve maalesef HAS partide de, Kova Neptün faktörü var.. “Misyon partisi” imajı..
Altını çiziyorum:Türkiye’de “misyon partisi” imajı pek yaşamıyor… Benden söylemesi…
HAS partinin Venüs’ü retro’da imiş! Kısa sürmesine bir başka neden.
Satürn-Plüton kare açısı, partinin çok da yaşamayacağını göstermekte ayrıca.
ANAP Neden Tükendi?
ANAP  20 Mayıs doğumlu, çok güçlü bir partiyken neden tükendi bir süre sonra?..
Güneş’i bereketli ve güçlü Boğa burcunda, Venüs’ü Yengeçte AKP gibi, bu ülkeye refah getirme gücü demektir.
Ancak, partinin en büyük dezavantajı Merkür retro’da yani geri harekette ve Özal köşeye sıkıştığında, partinin doğum haritasında olan ve 82 Anayasasına işaret eden Terazideki Satürn ve Plüton’a sığınması bence partiyi de kendisini de bitiren şey..
Ve dikkatimi çeken bir şey daha; Özal’ın burcu Terazi, partisinin Plüton’u Terazide..
Bu dönüştürücü, otoriter bir Lider demektir, ama kontrolsüz güce dönüşebilecek ve kendini yok edebilecek riskte bir güç demektir bu… Sanırım Özal gücünü ayarlayamadı..
AKP’de de var demiştim Güneş-Plüton etkisi.. Onlarda tersi var; partinin burcu Aslan, Erdoğan’ın Plüton’u Aslanda…

Yorum Yapın