2018 Türkiye Öngörüleri

1.720 views

2018 YILINDA TÜRKİYE’DE NELER OLACAK? NELER YAŞAYACAĞIZ?

Türkiye 29 Ekim 2018’e dek erken seçim, yargı alanında yenilenme, geçen sene başlayan davalarla ilgili yeni yargılama süreçlerinin doğması ve bunların 29 Ekim 2018 sonrasında karara alınması, Danıştay’a yönelik olası saldırı, iç güvenliğe geçen seneden daha yoğunluklu olarak odaklanma, mecliste yeniden yapılanma, muhalefet partilerini temsil edenlerle ilgili adli gelişmeler, Telekom şirketlerinin satılması veya finansal durumları ile ilgili olaylar, Yücedivan’da alınacak yeni kararlar, Cumhurbaşkanı’nın sağlık gelişmeleri, konsolosluk ve elçiliklere olası saldırılar ve çevre problemleri ile ilgili konuların ön plana çıktığı bir yıl yaşıyor.

Bu sene muhalefet partileri kendi içlerindeki karışıklıkları ve yasal süreçleri çözümlemek zorunda kalırken, iktidar cephesi Cumhurbaşkanı’nın sağlık sorunlarına odaklanmak zorunda kalabilir.

18 Şubat’a dek uluslar arası ilişkiler ve finansal alanda ülkemiz daha fazla mücadele ederken, şartlar bizim açımızdan bu alanlarda stabil devam ediyor olacak.

Herkesin merak ettiği 16 Ocak 2018 Oğlak Yeniay zamanında yeni bir darbe girişiminden söz etmek imkansız; zira her Oğlak Dolunay veya Yeniay’ında darbe girişimi olacak diye bir kural yok. Oğlak Burcu rütbeli askerler, iktidar partisi, genelkurmay, devletin başındakileri temsil eder ve her Oğlak Burcu alanındaki harekette bu alanlara negatif bir etki olacak demek güçtür, öngörüler sadece buna dayandırılamaz. 16 Ocak artı eksi bir haftada bu alanlar etki alırken, Cumhurbaşkanı ve iktidar partisini ilgilendiren yargılamalarla ilgili yeni konular ön plana çıkarken, genelkurmay ve askerlerle ilgili alınacak yeni kararlar ve düzenlemelerden de bahsedilebilir. Bu süreç özellikle uluslar arası anlamda askeri düzenlemeleri getirirken, bedelli askerlik konusu da tekrar gündeme gelebilir.

27 Ocak-18 Mart 2018 aralığında çalışan kesimin hakları için daha fazla savaşması, eylemlere girişebilmesi, atamaların yapılması, atlı polis birliklerine daha fazla görev verilmesi sözkonusu iken, planlı askeri hareketlerin en fazla görülebileceği yer bu zaman aralığı olarak görünmekte.

18 Şubat-23 Mart 2018 tarihleri arasında büyükelçilik ve konsolosluklara yönelik saldırı, kapatma kararı, ilişkilerin bozulması gibi konu başlıkları öne çıkarken, burada yakın komşu devletlerimizle süregelen anlaşmaları bozmak zorunda kalabileceğimiz bir yeniden yapılanma süreci sözkonusu. Bu süreç içerisinde İzmir, Giresun, Trabzon ve Ordu illeri problemlere daha açık bir enerjide olacaklar.

16 Şubat 2018 Kova Burcu’nda gerçekleşecek Güneş Tutulması, inançlar üzerinden gelecek saldırılar, uçak ve gemi kazaları, orta çaplı depremler konusunda dikkat çekerken, bu süreçte Ağrı, Van’ın kuzey bölgesi, Muş ve Bitlis birinci derecede etki alıyor olacak. (Tutulma etkisi Ocak sonu ve Şubat ayında hissedilir.) Çanakkale Boğazı, Sinop ve Samsun limanları gemi kazalarına açık alanlar olacak. Bu Tutulma ile birlikte Şubat ayında liderle ilgili süregelen önemli bir davanın
karara bağlanması ve bunun yanı sıra muhalefetten bir liderin yeni bir dava
sürecine muhatap olması sözkonusu olabilir.

15 Şubat-20 Mart aralığı özellikle de Şubat’ın son günleri ve Mart’ın ilk haftası siyasetçilerin hayatını riske atacak eylemler görülebilir. Bu süreçte halkın genel motivasyonunu düşürebilecek eylemler sözkonusu iken, para piyasaları da kötü etkileniyor olacak.

7-18 Mart 2018 aralığında yargı süreçlerine bağlı geçmişten gelen konularda ülkenin çalışan kesimi, işçi, memur, öğretmen, devlet görevlisi gibi kişilerine hak iadesi veya işe geri dönme konusunda fırsatlara açık zaman olacak.

28 Mart-28 Nisan 2018 iç ve dış tehditlere en fazla açık olduğumuz zamanlardan biri olmakla birlikte, terör eylemlerine karşı önlem alınması gereken en önemli zaman aralıklarından biri. Burada yaşı ileri olan bir liderin sağlık problemleri ve yaşamı ile ilgili gelişmeler de görebileceğiz. (Bu bir aylık dilimde 29-30- 31 Mart, 1-2- 3-4- 8-9 Nisan en yoğun problemli günler.)

19 Mayıs-29 Temmuz 2018 aralığı erken seçim konu başlığı yaşayacağımız alan olarak görünmekte.

19-28 Mayıs halkın belirli bir kesiminde özgürlük hareketi, haklarını isteme gibi bir çağrının gözlemlenebileceği zaman.

28 Temmuz- 28 Ağustos arasında; 11 Ağustos’a yaklaşan ve uzaklaşan günler, ülkemizde büyük bir deprem tetikleyicisi olabilir; Özellikle Gökova Körfezi, Bandırma ve Gemlik Körfezi Ağustos ayı açısından riski en yüksek yerler.


5 Haziran ve 27 Kasım
’a yaklaşan ve uzaklaşan günler; siyasetçiler (özellikle muhalaefet), elçilikler, konsolosluklar, köprüler, halkın moral bulduğu parklar, bahçeler, stadlar gibi alanlar ve adliyelerle ilgili terör eylemlerine özellikle açık zamanlama olduğu için önlem alınması gereken zamanlar.

AKP bu sene Haziran ve Temmuz’daki olası bir yerel seçimde güç kaybı yaşayabilir.

CHP beklemediği şekilde yerel seçimlerde oy yüzdesi artışı yaşayabilir.

Selahattin Demirtaş son yılların en zorlayıcı senesini kendi haritasında yaşıyor ve psikolojik baskı, manipulasyon, ruhsal yıkım, güç sahibi insanlarla bağlantıyı kesme, kariyerini yeniden yapılandırma gibi bir süreçte bulunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu bu sene 24 Şubat, 12 Haziran ve 22 Kasım’a yaklaşan uzaklaşan artı eksi 15 er günlerde finansal alanda bir daralma yaşayabileceği gibi, yasal süreçlerle ilgili problemler yaşayabilir.

Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti’nin kuruluş zamanı hatalı; dolayısıyla uzun vadede parti içinde birçok problemi çözümlemek zorunda kalacak olsalar da, lider olarak Eylül, Ekim ve Kasım aylarında kendisinde yükselme, kariyerinde ilerleme ve fırsatlara açıklık sözkonusu.

Amerika, kendi tarihinin en belirsiz dönemlerinden birini bu sene yaşıyor; stratejik olarak yön belirleme zorluğu, alınan kararların yanlışlığı, ekonomik anlamda zorlanmalar öncelikli konular görünse de, kendi içlerinde ve eyaletler arasında çatışmalara açık bir sene geçiriyor olacak.

İran; Nisan Mayıs ve Kasım Aralık aylarında varolan sistemleri, rejimleri ve yönetim şekillerinde büyük bir değişim yaratmak isteyen problemlerle uğraşmak ve kendi sistemini değiştirmek zorunda kalacak.

2018’de Hayvan Hakları Yasası Çıkıyor! 

Yorum Yapın