16 Nisan Referandumun Astrolojik Yorumu

2.564 views
16 Nisanda ülkemiz için önemli bir referandum var. Ülkenin yönetim şeklinin oylandığı bir seçim.
Yıldızlar bu konuda ne diyor bakalım.
Referandum günü haritasında, Ay Yay’ın son derecelerine doğru ilerlerken uzun zamandır Yay’da bulunan Satürn’e yaklaşıyor. Ay boşluğa düşmeden Satürn’le kavuşum yapıyor. Satürn halkı mecburi bir kararlılığa ve mecburi bir duruma sevk ediyor.
Halk pek gönülsüz bu seçimde.. Adeta buna zorlanıyor gibi bir duygu var. Ay halk demektir çünkü ve Ay-Satürn kavuşumu halkın karamsarlığını ve memnuniyetsizliğini anlatıyor. Halkın keyfi kaçık özetle. Hele Satürn ve Ay ülkenin İkizler Ay’ına karşıt açı yaptığı için, bu karamsarlık daha da büyüyor.
Yıldızlara çeşitli cephelerden bakarak astrolojik olarak olasılıkları yazayım öncelikle..
Ref. haritasında kilit nokta, Güneşin Uranüsle kavuşması ve Ay’ın Satürnle kavuşması ve bu ikili yıldız grubunun birbiriyle üçgen açı yapması.
Güneş Uranüs kavuşumda.. AKP Aslan, MHP Kova burcu, Aslanı Güneş ve Kovayı Uranüs yönetiyor. Ref. günü Güneş ve Uranüs kavuşumu AKP ve MHP işbirliğinin göstergesi anlamına gelebilir. Bu durumda, Güneş ve Uranüsün Ay ile ve Satürn ile üçgeni onların amacına ulaşması anlamına gelir direkt olarak.
Güneşi lider, yönetim veya gücü elinde bulunduran kişi/güç olarak alırsak, onların kazanacağı bir seçim olur demektir bu. Bu, “evet” kazanır demek olur.
Ancak Güneş ve Uranüs meclisi, parlamentoyu temsil eden evde. Ve ayrıca 11.evde “özgürlükler”i temsil eden evde ve Güneş ve Uranüs kavuşumu özgürlük temasını güçlendiren bir açı ayrıca.. Buna göre baktığımızda, o zaman kazanan özgürlük ve parlamento olur. Buna göre, bu seçim parlamentoyu güçlendiren bir seçim olur ki, bu durumda “hayır” kazanır demektir.
Ayrıca Ay ve Satürnün Yayda kavuşumda olması ve ülkenin Ay’ı ile karşıt yapması “hayır”ın kazanması anlamına geliyor bana göre.
Bu ref. sistem, yönetim şekli değişikliğinin oylandığı bir seçim diye hatırlarsak yeniden… Buna göre, 11.ev yönetim şeklini de temsil eden ev diyebiliriz 10.evle birlikte..
11.evde transit gezen Koç Güneş ve Uranüs ülkenin Terazide bulunan Satürn ve Merkürüyle karşıt açıda.. Evet, bu yönetim şekline, sistem değişikliğine yönelik bir seçim olduğunu gösteren bir açı.
Buna göre, Jüpiter ve Mars önemli. Transit Mars Boğada Jüpitere karşıt açıda.. Transit Jüpiter Terazide retroda.
Yönetimi temsil eden 10.evde, transit Venüs ve Kiron var. Venüs 1 gün önce yani 15 Nisanda retrodan çıkmış olacak. Venüs Balıkta yücelimde kabul edilir, güçlüdür yani ancak hem retrodan yeni çıkmış daha ilerleme yönüne geçmemiş tam olarak ve Ay ve Satürnle kare açı yapıyor ve ülkenin Ay’ı ile kare yapıyor.
Konuya bir de şu açıdan bakmamız gerekir…
Eğer Koç Güneş ve Uranüsün ülkenin Satürn ve Merkürüne karşıt açısı rejim değişikliğine işaret etse ki “rejim değişikliği isteğine” işaret ediyor, bu durum güçlü ihtimal olsa, o zaman natal haritanın da bunu vadetmesi lazım.. Buna göre, natal yani doğum haritasına baktığımda, Uranüs-Satürn veya Uranüs-Güneş karşıtlığını görmüyorum, bilakis Uranüs-Güneş üçgeni var haritada. Ay-Satürn karşıtlığı da yok natal haritada bilakis Ay-Satürn üçgeni var.
Ref.da öne çıkacak temalar ne?
Yayda Satürn ve Ay var. Yay özgürlük demek bir yerde.. Satürn özgürlüğün kısıtlanması korkusunun bu seçimde çok yükselebileceğini gösteriyor. Çünkü Yayda ilerleyen Satürne doğru ilerleyen ve kavuşan Ay ve her ikisinin ülkenin Ay’ı ile karşıt açı yapması özgürlüğün kısıtlanması korkusunun çok yüksek olacağını, bunun da seçimde etkin olacağını gösteriyor. Satürnün ülkenin Ay’ına karşıtı özgürlük kısıtlanması korkusu ve karamsarlıkla birlikte ayrıca ekonomik düşüş korkusuna da işaret etmekte.. Satürn-Ay karşıtlığı ekonomik sıkıntı endişesine işaret ediyor bir süredir zaten.
Venüs Balıkta 10.evde bu iktidarı parlatan ve güçlendiren bir açı gibi görünüyor. Balık Venüs yücelimde çünkü.. Ama daha yeni çıkmış retrodan ve henüz tam gücünde değil ve üstelik transit Satürnle kare açıda ve ülkenin İkizler Ay’ıyla kare açıda.. Yani halkın, özellikle de kadınların memnuniyetsizliği, mutsuzluğu, keyifsizliğini gösteriyor yine bunlar da.. Duygusal soğukluk, depresyon ve karmaşa da taşıyan bir açı ayrıca.
Özetlersem;
Güneş ve Uranüsün Ay ve Satürnle üçgenini düşünürsem sadece, “evet”in, gücü elinde bulunduranların kazanacağı bir zafer diye yorumlayabilirim bu seçimi.
Ancak Güneş ve Uranüs 11.evde parlamento ve özgürlük teması, Ay-Satürn kavuşumunu ve natal ülkenin Ay’ıyla karşıt açısını özgürlüklerin kısıtlanmasından korku olarak yorumladığımda, durum değişiyor. O zaman “hayır”ın ağırlık kazanacağını ve galip geleceğini söyleyebilirim.
Venüs 10.evde iktidarı parlatır diye yorumlayabilirim, bu iktidara yarar, onun istediği olur diye yorumlayabilirim hatta Venüs ülkenin Jüpiteriyle üçgen açıda bu da iktidarın istediği olur diye yorumlanabilir. Ancak Venüs Satürnle ve natal Ay’la kare açıda… Burada gönülsüzlük, memnuniyetsizlik ve hatta biraz soğuma görüyorum.
Ref günü Merkür Retro, Venüs yeni retrodan çıkmış daha kendine gelememiş güçlü değil, Mars zararda, Jüpiter Retro, Satürn Retro, Venüs-Satürn karesi, Ay-Satürn kavuşumu vs bir sürü negatif denebilecek astrolojik unsur var. Aslına bakarsanız, çok iyi bir gün değil yani.. Bir Güneşin Koçta yücelimde olması yetmez.. Üstelik Koçun yöneticisi Mars Boğada Jüpiterle karşıt açıda.. Neyle zafer… Bir süre sonra çatışma, mutsuzluk getirecek bir başarıya işaret eder ancak..
Ref günü haritasındaki en sağlıklı açı nedir diye sorarsanız, eğer yanılmazsam, “hayır” kazanırsa yani, o da Güneşin Ay ve Satürnle üçgen açısı olur. Bu sağduyunun ve olgun bir kararın zaferi olur. Buna göre, Güneş-Uranüs-Ay-Satürn arasındaki üçgeni, halkın karamsarlığa düşüren mevcut şartlardan sağduyulu ve olgun bir kararla çıkması, bu karamsarlığı bitirme açısı diye yorumluyorum. Yani, bir süredir yaşanan olumsuzluk, karamsarlık ve gelecek kaygısı yaratan durumdan çıkaran ve özgürleştiren bir seçim olur derim. Halk bu karamsarlığa ve özgürlüğün kısıtlanmasına dur diyecek, hayır diyecek gibi görünüyor buna göre benim yıldızlardan gördüğüm ve anladığım kadarıyla özetle.
Yıldızlar ülkemize ve bize ışık tutsun!..

Yorum Yapın