12 Mart 2017 Başak Burcunda Dolunay; Gerisini Zaman Halleder

2.208 views
“Uyuyorsun şimdi. Ya da uyuyacaksın birazdan. Uyu kuzum. Ama bir taraftan da beni dinle. İkisini birden nasıl yapayım deme, yaparsın sen. Senden önce sevdiğim kadın uyurken bile dinlermiş beni. Her ağladığımda yatağından fırlayıp kucaklar, öper, emzirir, tekrar uyutana kadar başımda beklermiş. Annemmiş..
Şimdilik işler iyi gitmiyor. Tabii şimdilik. Biliyorsun hepsi geçecek bunların. Umutsuzluğa kapıldığının farkındayım zaman zaman. En çok da o zamanlar üzülüyorum. İnan bana hepsi geçecek. Pessoa şey diyor ya hani kitabında “Kuvvetli bir inanç ve yeterli isteğin üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok.” Ben hem bütün gücümle inanıyorum sana hem de bütün kalbimle istiyorum. Sen de aynı şeyleri düşünüyorsan, gerisini zaman halleder hiç merak etme…”
Ali Lidar- Tesirsiz Parçalar (Ankara Düşesinden Tepebaşı Düküne Selam)
12 Mart 2017 tarihinde, TSİ.16.53’de  Balık/Başak aksında Başak Burcu 22° ‘ de, Şifa Ekseninde bir dolunay deneyimleyeceğiz.  Etkilerini görmeye başlamış olmalıyız. Ay Fazları tam oluşum anında etkileyecek değildir, en net etkisini bir hafta öncesinden hissettirmeye başlamıştır.
Gündeminizde olan konular, önünüzdeki ay fazının temsili olduğu manaya göre yeni bir hale geçiş yapar. Başak/Balık aksı dolunayı, haksızlığa karşı duran, hak ettiğini alamayan, incinmiş yerleri tamir etmek adına harekete geçiren bir etkiye sahiptir. Hani Balık Güneş Tutulumunda ne demiştik, ” Günah keçisi ilan edilmek, hayatın ve sevdiklerimizin bir şekilde kurbanı gibi hissetmek, sağlıksız yaşam ve beden koşullarının içinde olmak, hayalkırıklığı yaşamak vb.”
Biz, geçen günlerde bu duygular içindeyken,  Başak Dolunayı ile yeni bir hale geçeriz. Başak derin düşünmenin, kritike etmenin yani analizin burcudur. Ayrıştırma gücü ve farkındalığı yüksektir. İnsan hayatında hep bir destek arar, sırtını yaslayacağı bir sağlam dağ arar, kendi içindeki gücü farketmez de, sızlanır da sızlanır işte desteğim yoktu, elimden tutan olmadı, yol gösterenim olmadı der durur. Başak bilinci ise tam tersi istikamettedir, destek aramaz, yardım eli ummaz, tek başına hayatın zor koşullarının üstesinden gelmekle kalmadığı gibi, hizmet fıtratı ile çevresinde olanlarının da destekçisi olur. Bu dolunayın belki de en etkin mesajı şudur; “Kendi İçindeki Güce Güven,  Açığa Çıkart”
Bir kere bozguna uğradı diye o gül bahçemiz, bir daha güller açmayacak, derilmeyecek değildir, bozguna uğramış, talan olmuş, derin bir üzüntü içinde, endişe içinde olduğumuz şeyler var hayatlarımızda, beklemekle, sızlanmakla bir yere gelebiliyor ya da acıyı dindirebiliyor muyuz? tabii ki de hayır. Başak’ın o muazzam, şifalandıran, savaşan, mücadelesinde emin adımlarla yılmadan ilerleyen, tembelliğe geçit vermeyen, toprağı yeniden süren, gülleri yeniden diken, sızlanmadan harekete geçen enerjisini hayatınıza davet edin. Söz büyü yerine geçer, düşüncelere ekilen tohumların getirisini yaşarız hayatlarımızda, e o vakit, olumsuz düşüncelerden arınalım, okuduğumuz, duyduğumuz, sohbet halinde olduğumuz kişilerin söylemleri negatif ise aman aman kaçınalım. kırk gün ne dersen o olur misali, sürekli hangi olumsuz kelimeleri ekiyorsan bilincine o gerçeğin olup çıkıveriyor, aman aman kulağımızı tıkayalım.
Bakalım şimdi hayatlarımıza, ama bu öyle bir bakış olmadan görerek, idrak ederek bakalım, hastalıklı yaşam alanlarımızı ortaya çıkaralım, kabul edelim, bu fiziki olabileceği gibi, ruhsal ve bireysel yaşam olaylarımız olabilir, iyileşmeyi seçelim. bu duruma nasıl geldik, bu durumun yaşamımıza ket vurduğu şeyler neler, nelerden alıkoyuyor bizi, devamında ne gibi sorunlar eklenir daha bu sorun yumağının üzerine gibi sorular akabinde, o yumağı karışmış olduğu yerden tutalım ve çözmek için harekete geçelim. Sonuç belki ilk etapta istediğimiz şekilde sonuçlanmayabilir, alışmışız ya kör topal da olsa o soruna ve kaynağı olanlara, belki alışkanlığın, bağımlılığın bitim sancısını duyumsayabiliriz, belki de daha iyiye gidecektir, sorunlar çözüldüğü vakit, herkes kendi payına düşen hatasını dürüst bir şekilde kabul ettiği vakit, vicdan temizlendiği vakit, yeni bir sabaha yenilenmiş, onarılmış, akıllanmış, dersler alınmış şekilde uyanabiliriz.  ya acı çekmeye devam et, ya da kurtul, Başak’daki ay fazları her vakit seçim zamanlarının başlangıcıdır. Seçim iradesi kula bırakılmış unutma! Vallahi de billahi de, “insan insanın gerçekten hem şifası, hem de hastalığı” (insan, insanın utancıdır diyen Ali Lidar’a selam çakmış olayım).
Yukarıda değindiğim konular gökyüzündeki yıldız ve gezegenlerin konumlarına göre, vermek istediği mesajların, dünyalı diliyle anlayacağımız şekilde yazılmış metnidir. Kitap okumuyorum, insan okuyorum, Kitap yazmıyorum, İnsan yazıyorum : ) ne dedim şimdi ben, e bu kadar ciddi ciddi yazarsan, bir yerinde özün açığa çıkar, bir yerinde böyle alakasız bir şey yazabiliyor insan.
Gökyüzüne bakalım şimdi, madem mesajlarını başta yazdık, aktörlerini tanıtmadan geçmek olmaz.
Oğlak Burcunda seyreden Pluto’nun, Ay ve Güneş ile kurduğu kontağı görüyoruz. bu gezegen/yıldız vs. haritalarınızda 19-22 dereceler dahilinde yerleştiği transit evleriniz adına temizlenme zamanı olduğunu söyleyebiliriz. Örneklemek gerekir ise, tr.pluto 3.yaşam evinizde, tr.Güneş 4.yaşam evinizde, tr.Ay 10.yaşam evinizde, burada 3.yaşam evi, sorunlarınızın, hastalıklarınızın, sağlıksız olan ilişki ve yaşam koşullarınızın kaynağıdır, pluto güç, irade, zorlu dönüşüm, ama kuvvetli bir yapı ile yeniden doğmayı temsil ediyor, 3.evdeki yaralı durum en fazla 10.ev alanınıza zarar veriyor, yardımcı unsur ise Güneş’in yerleştiği ev olan 4.ev. O vakit çıkış noktanız iyileştirmeye başlamanız gereken yer 4.yaşam alanınızdır.
Yaşam evlerinin neleri kapsadığını sizler zaten biliyorsunuz, bilmeyenler için mantar gibi fışkırmış bilgi mevcut net dünyasında. 3.ev ne, 4.ev ne diye minik bir arama ile ulaşabilirsiniz.
Zuhal’e yani Satürn’e bakalım şimdi, Balık Utarid ve Şiron  ile sert bir açısı mevcut, uzak derecede Güneş ve Ay için de geçerli bu stresli açı. Zuhal sorumluluk, her şeyi ciddiye almak, hayatın eğlenceli, dinlendirici yönlerinden uzaklaşmak ya da ağır sorumluluk hissiyatından ötürü kendini ötelemek, Başak’ın derin endişeli, mükemmeliyete odaklı hali, Balığın korkaklığı, her şeye boyun eğen, kolayca pes eden, aşırı duyarlı hali ile kendine eziyet olmuş, hastalık olmuş şeylerin farkında olmasına rağmen ısrarla kendini dağıtması, dağılması, Şiron ile sert açıdan anlayacağımız dil üzere, Başak’ın doktorluğunu, hizmet aşkını bu defa kendiniz için kullanmanız gerektiğine salık veriyor. Mükemmellik takıntısından uzaklaşmanızı öneriyor, benim adım hıdır, elimden gelen budur, benim yeteneğim bu kadar benden ancak bu kadar olur demeniz gerekiyor, hayır demeyi, dur demeyi, istemiyorum artık demeyi gerektiriyor.
Utarid-Şiron kavuşumunun Balıktaki etkisi, özgüvenin yerle bir olması, kişinin beyin ve beden gücüyle uğraştığı işlerde kendini yetersiz hissetmesi, küçümsemesi gibi düşünceleri beyne işleyebilir. Hayal ettiğinin altında kalıyordur uğraşları, hayatın gerçekliğini atlıyordur, rüyada gibidir, Rüyadan uyanmanın vaktidir. İnsan zoru görmeden, dibi görmeden pek kendine gelemiyor maalesef.   Örnek verelim yine,tr. Zuhal (27 ) 2.yaşam evinizde, tr.Utarid ve Şiron 5.yaşam evinizde, 2.ev ile 5.ev arasında bir stres mevcut. 5.ev yeteneklerin sahnesidir, insanın ürettiğini sahneye çıkarmasıdır, 2.ev kişisel kazanç, rızık, kendimize verdiğimiz değer ve mali açıdan kazanımlarımızın durumudur. e o vakit yeteneklisin, sahneye çıkıyorsun, ama almada problemin var, aşırı mükemmelliyetçisin, kendine değer vermiyorsun, Şiron acı çekiyor, hastalanıyorsun, yara alıyorsun, kendine hiç acımıyorsun, Utarid eyleme dökülmesi gereken düşüncelerin ise, Zuhal’in baskısının, seni almada, sahneye çıkmada geri koyan, değerli olan şeylerine değer vermeyip önemsiz gösteren hak ettiğini bulamayan, göremeyen ürettiğin şeyler için daha koordine olmuş şeklilde, sana çok zor gelecek biliyorum, bir program dahilinde emeğinin karşılığını almada, istemede utanma diyor. Bu örnekle, Zuhal, Utarid,Şiron’un transitte 24-27 derecelere yerleşmiş yaşam evlerinize bakarak kendi haritanız üzerinde kritiğini yapabilirsiniz.
Daha pek çok açı kalıbı mevcut, önemli olanları kısmen aktarmaya çalıştım.
Çok fazla uzatmadan, istek üzerine ev-akslar üzerindeki Dolunay etkilerine birazcık değinelim. Bak şimdiden diyeyim ki tüm bu alanlarla ilgili olanlar da demekte, Doğum anı haritaları bir bütündür, parçalar kendi başına, kendinizi tanımada yetersizdir, bütün parçalardan oluşur, bütünü içindeki parçaları görmeden okumak sağlıklı değildir.
1,Ev-7.Ev Aksı: bu aks içinde gerçekleşiyor ise dolunay, kendinizi nasıl sunduğunuz, nelerden beslendiğiniz, tepkilerinizi nasıl ortaya koyduğunuzla ilgili, karşı taraftan, çevrenizden bu yönlerinize ilişkin eleştiriler olabilir hayatınızda, kendinizin farkında olmadığı, diğerlerinin gördüğü konularda uyarılar almak, toparlanmanız için destek olmalar görülebilir. İlişki-Evlilik konularınıda içeren bir aks olduğundan, Zühre’nin geriye gidişini de hesaba katarsak, ilişkilerimizle ilgili kendimizi ifade etmek ve karşımızdakinin kendisini ifade etmesine izin vermek, daha uzlaşıcı, daha çözüme odaklı iletişim kurmak adına harekete geçebiliriz. Dolunay bu adı üstünde bu konularda dolum dolum taşmışsak, günah keçisi ,ilan ettikleirmizi koyalım bir tarafa, onlara ne kabahat buluyorsunuz, varsa evlilik ve ilişkide sorun, o sorunun başlangıcı zaten iki tarafın arasındaki dolmuş sorunlardan kaçış adına yapılmış hatalardır. Fiziksel olarak kendimiz için, görünümümüz için adımlar içinde olabiliriz.  Öz-Ay-Yükselen Balık/Başakları ilgilendirir bu yorum.
2.Ev-8.Ev Aksı:  Valla bilindik, basmakalıp şeyleri yazıyorum şuanda, bilseniz nasıl utanıyorum şu an kendimden, yakında hiç tasvip etmediğim, günlük gazete köşelerindeki burç yorumcusu yapceniz beni, Allah’ım sana gelmek istiom, ama ne yapıyım okuyucunun gönlü hoş olsun  🙂 Ha nerede kalmıştık, bak şimdi dolunay bu aksalar içinde gerçekleşiyor ise biraz Boğa Biraz Akrep temalarını düşün, bu iki kutubun ne yönde çalıştığını düşün. finans dünyası, krediler, alacak verecek işleri, vergi, sigorta, miras, cinsellik, sırlar, özel mahreminiz olan konularla ilgili bir iki hafta meşgul olabilirsiniz. Dolunay fazı, göremediklerimizi gösteriyor, düşünemediklerimizi düşündürüyor ise, bu da bir fırsatı olsun, bu alanlarla ilgili  görmeye idrak etmeye başlamış iseniz akılcı çözümlere başvurmanın zamanı olsun-olabilir. Sır vermeyin bu dönem, özel yaşamınıza ilişkin konularda üçüncü şahıslara güvenmeyin.
 
3.Ev-9.Ev Aksı: hah işte en bi sevdiğim Aks, ele verir talkımı kendi yutar salkımı, elin önünü açar, kendinin önünü tıkar : ) düşünce ve zaman birbiriyle yarışır durur, ikisi de hızlı ve değişkendir, düşünce hızlı, zaman değişken, bugün olan acı yarına kalmaz, bugün düşünülen alınmak istenen karar yarın tamamen değişmiş bir şekilde karşımıza çıkar. İkizler ve Yay Tabiatını, Müşteri ve Utarid tabiatını düşün daha net anlayacaksındır. Neyse biz sadete geçelim. düşüncelerinizde tıkanıklık yaşayabilirsiniz, harakete  geçmede isteksizlik, bildiğiniz şeylerin yeterli olmadığını fark etmeler görülebilir. Kendinizi bir alanda eğitme aşkı ziyadesiyle nüksedebilir. ben her şeyi bilirim diyen akıl, hiçbir şey bilmediğini farkedebilir. Çok fazla konuştuğunuzu, iletişimde artık sınırları aştığınızı, kafanızın beyninizin şiştiğini, daral geldiğini fark edebilirsiniz. Dolunayın etkisi ile, iletişimde yavaşlama yolunu tercih etme  isteği görülebilir. Biraz arkadaş çevrenizden uzaklaşmak, biraz kendinize dinlenme zamanı tanımak iyi gelebilir. Bu bir iki hafta süresince her gördüğünüzle tanışmayın, konuşmayın, hemen atlamayın. biraz ağır olun e mi. Seyahat yolculuk, taşınma gibi durumlar gündeminizde olabilir, şu Zühre Retrosu geçsin bi öyle adım atarsınız nemelazım : )
4.Ev-10.Ev Aksı: işte ben, dur kendime ne yazsam acaba, çok iyisin, hoşsun, sağlıklısın, yeteneklisin, kariyerinde zirvedesin, başarılısın, kimse eline su dökemez, tırnağın dahi olamaz, söz söyleyecek yoktur sözün üstüne, ayın şavkı vurur yüzüne, leylim ley, çok artistsin, senin gibi artist artist yazan yok, 15 seneyi devirdin yaza yaza, sabırlısın, olmayan hedeflerin için emin ve temkinli adımlarla ilerliyorsun, sen bir şahanesin, sen teksin: ) Dolunay senin için çalışmakta, tüm evren seni destekliyor, Rabbin seninle, Rabbini almışsın yanına dünya üzerine gelse ne çıkar : )Tamam vurmayın öldü, mefta 🙂 aile ilişkilerimiz, iş ilişkilerimiz, geleceğimiz, yaşlılık yıllarımız gibi konularda derin endişeli bir hal içine girebiliriz. Yaptığımız işle ilgili zirve 10.ev ise bu alanda bizi tutan, geride koyan unsurlar ne ise bunları daha net görmeye başlayabiliriz. 4.ev başlangıç, gelecek hedefleri,  tohum evi, 10.ev o tohumu besleyerek, işleyerek getirdiğimiz son noktadır. Hangi çabalarımızın, emeklerimizin heba olduğunu görebiliriz. Belki zor şartlar içinde o tohumu yetiştirdik, belki hedefine ulaşınca yeterince sahip çıkmadık, koruyamadık, ama her halükarda o size aittir, emek vereni, o zor şartlarda her şeyden esirgeyip büyüteni  sizdiniz. şimdi tohumunuza, başlattığınız, hedefine ulaştırdığınız, iş, yuva vs. emek verdiğiniz her şeye içinizdeki savaşçıyı ortaya çıkarıp sahip çıkma girişimine girebilirsiniz. Daha nasıl açık yazılır bilemedim : ) İşine, Aşına, Eşine, Yuvana sahip çık : )
5.Ev- 11.Ev Aksı: işte bir önceki aksın devamı niteliğinde bir aks daha, 5.ev insanın kendini tam donanımlı olarak sunduğu evdir, yaratıcılık ki sevmiyorum bu ifadeyi, üreticiliğini, faydalı şeyler meydana getirdiği, kendinden ürettiği  hobileri, meslek öncesi eğitimi, bilgisi gibi konuları içerir, ha bunun yanında hani şu gönül ilişkileri, kişilerin çekildiği insan tipi, iki insanın birleşimiyle meydana getirdiği çocuklarını da kapsar. O konulara girmeye lüzum yok, vıccık vıccık ilişkiler zaten, hepsi vur-kaç  olmuş. aşk sadece yatağa kadar. yataktan sonrası kirlenmiş bir ruh, bir sürü gönül borcu, gönül yarası, kul hakkı. 11.Ev ise kişinin istekleri duaları, hedefleri, planları, uzak geleceğinde olmasını ümit ettiği şeyleri kapsıyor. bu durumda Dolunay etkisi ile 22 dereceler bu ev aksına düşüyor ve önemli kişisel başka bir yıldızınız ile de tetikleniyor ise, sanırım bu durumları gözden geçirme zamanı gelmiş. isteseniz de istemseniz de bunları düşündürecek, gözünzüe sokacak sebepleri önünüze getirecektir. Hedefleirnizde, planlarınızda belki de çok uçtunuz, dereyi görmeden daha paçayı sıvadınız, nasıl olsa su sığ dediniz içine daldınız, boyunuzu da aştı artık, biraz daha giderseniz boğulmak üzeresiniz, tam o anda o derenin içindesiniz, ya geri döneceksiniz ya da boğulursam boğulayım diyeceksiniz. Seçim kula kalmış.
6.Ev-12.Ev Aksı:  bu ne biçim bi aks böyle, 6.ev Başak’ın evi, 12.Ev Balık’ın Evi, tam Dolunay üstü Dolunay. Sağlık alanıyla ilgili bir aks. dolayısıyla Sağlık alanında etkin olacaktır. Bilinçaltının açığa çıkması, çok fazla kendimizle başbaşa kalıp, inziva hatta derin düşünce yağmurları altında şemsiyesiz ıslanacağız demektir. Reddedilmek, terkedilmek, acı çekmek, kurban edilmek, karanlığa ve yalnızlığa hapsedilmek gibi kaotik düşünceleri olanlar için bu dolunayın şifa etkisi bu evlerde temizlik yapmak isteyecektir. Direnmenin anlamı yok artık, bu kendini hapis ettiğin düşünce zindanlarından sen çıkmak istemezsen şayet kimse seni çıkaramaz dolunay tesiri dahi, yetmiştir artık be paspas olduğun, acı paratoneri olduğun, Yaradan sadist mi ki sana bunları çektirsin, e biraz da kendin istiyorsun hani, imtihansa imtihan, imtihanın süresi çoktan doldu, aldın işte karneni de başarıyla, farkındalıksa farkındalık, o acı içinde kazanımla bilgelik ise bilgelik, o yüzündeki hani mutlu,rahat masken varya, hah makse olmasın artık altındaki yüz cidden mutlu olsun, at maskeni.
Velhasılı kelâm; Sözün özü, evet, bir dolunay anlatımızın yine sonuna gelmiş bulunmaktayız, özetle, iyileşmek, onarmak, kendine gelmek, salıvermek, değerli değersiz düşüncelerden arınmak için etkin bir dolunay. Başak Mantık ise, Balık Duygusalıktır, aşırı Mantık da insana zarar verir, aşırı duygusallık da, yine de duygusal olmak bu dünyada geçer akçe olmasa da, ötelerde Duygusal yaklaşım tarzı altın değerindedir. Bir kalbinizin olduğunu, onun sevgi ve merhametle, paylaşmakla beslendiğini, insana hizmet etmenin kutsal bir davranış olduğunu, hiç ama hiç unutmayınız. Zarar görseniz de bazı bazı, eden kendine eder, kendisi utanır an gelir. Nefs olarak geldiğimiz şu yeryüzünden inşaallah İnsan olarak gideriz.
Bir okuyucumuz ” Elif Hanım eskiden ev bazında da yazıyordunuz artık eser bile yok” demişti, kendisini  kırmayacağımı belirtmiştim. Umarım Zeynep Hanımın  gönlünü etmişizdir. Herkesin gönlü hoş olsun. Ve yine bir okuyucum, “bi şi bildiğin yok, anca artist artist yazıon” demişti :) astrolog, medyum, kahin şu bu değilim, seviom ben yazma çizme işlerini, hobim bu benim aşkla yaptığım hobim, insan aşkından ne kadar uzak kalabilir, yazıoz işte artist artist, ablan hem star, hem de artist bebeğim 🙂 latife bir yana kendisine buradan teşekkür ederim, öyle tebessüm ettirdi ki yüzümü iletisiyle, Allah da kendisini güldürsün. Yine artist artist yazdım di mi 🙂
Sevgimle Kalın e’mi.

Yorum Yapın